avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate mararadu

Activitate mararadu

Răspuns la discuția Fise fiscale 2011
Multumesc,
Răspuns la discuția Fise fiscale 2011
Multumesc!
In acelasi subiect, FF, la pensionari, se genereaza ca ff pt venit in afara venitului de baza?
Buna ziua,

cum tb sa apara ff pt un salariat care a lucrat perioada ian-apr si aug-dec, intre aceste perioade nefiind salariat al firmei? Doua fise, cate una pt fiecare perioada sau doar una fara data de plecare, respectiv reangajare si cu 0 pe intervalul mai-iulie?

multumesc,
Răspuns la discuția Fise fiscale 2011
Multumesc!
Buna ziua,

va rog sa imi spuneti cum se emit fisele fiscale pt o companie care are un CIF principal si 2 CIF-uri secundare(puncte de lucru inregistrate) Se genereaza pe total companie si se depun la Adm. fiscala de care apartine CIFul principal (ca si D112) sau se genereaza si se depun la Adm.Fiscala de care apartine fiecare CIF?

Multumesc,
Buna seara,

sper ca am ales corect categoria de subiect :).
va rog sa imi spuneti daca exista posibilitatea ca o companie internationala (care nu are nici un punct de lucru, nici reprezentanta in Romania) sa angajeze un roman si sa ii plateasca salariul direct in Ron, plus taxele salariale aferente?

va multumesc,

Multumesc de raspuns!
intre timp, exact ptr situatia descrisa s-a primit amenda de la ITM! Ce ar trebui facut? Contestat?
Răspuns la discuția scanare carnet de munca
Multumesc de raspuns, cu scuze pt intarziere. Da , am fost, l-am depus.
Buna ziua,

in baza art.3 din Contractul colectiv de munca la nivel national-ramura comert, inteleg ca o societate al carei obiect principal de activitate este comertul se supune prevederilor acestuia. La art.40 lit.f se reglementeaza chiar si modul de plata al zilelor de sarbatoari legale lucrate. Asta inseamna ca pot lucra pe 1 decembrie fara sa primesc amenda de la ITM? De regula in zilele de sarbatori legale chiar nu lucreaza decat restaurantele, mall-urile sau hipermarketurile si magazinele gen praktiker, metro, etc. Dar sunt (ca si societate cu ob activitate: comert) acoperit la un control ITM?

Multumesc,
seara buna!
Buna ziua,

cum trebuie procedat pt a scana un carnet de munca al unei persoane fizice (cu domiciliul in Bucuresti), fara loc de munca de cca. 18 luni? Urmeaza sa se angajeze in alta localitate, de la 01/12/2010 si din cate stiu termenul de predare la Casa de pensii este de 30/11/2010.
Stiu ce tb facut ca si persoana juridica, dar nu ca si persoana fizica-fara loc de munca.

Multumesc,










































Multumesc,