avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate melania_ioana

Activitate melania_ioana

art.34 din legea 284/2010.
Art. 34. - (1) Personalul din autoritatile administratiei publice centrale, din structurile din subordinea autoritatilor administratiei publice centrale si din institutiile publice locale, nominalizat in echipele de proiecte finantate din fonduri comunitare nerambursabile postaderare, precum si din imprumuturi externe contractate sau garantate de stat rambursabile sau nerambursabile, beneficiaza de la data intrarii in vigoare a prezentei legi de o majorare a salariului de baza cu pana la 75%, iar incepand cu 1 ianuarie 2011, in locul majorarii de pana la 75%, de o majorare de pana la 25 de clase de salarizare suplimentare aplicata la salariul de baza lunar, proportional cu timpul efectiv alocat realizarii activitatilor pentru fiecare proiect, indiferent de numarul de proiecte in care este implicat, fara a depasi durata maxima a timpului de lucru prevazuta de normele legale in vigoare si fara a depasi in total numarul maxim de clase de salarizare prevazut la art. 10 alin. (2).....

Art. 46. - Prezenta lege intra in vigoare la data de 1 ianuarie 2011, cu exceptia art. 34 si 35, care intra in vigoare la 3 zile de la data publicarii prezentei legi in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
sa vedem si normele de aplicare ...
Aplicati 15% la brutul din octombrie 2010 dar ce seintampla cu cei care au promovat in noiembrie si decembrie 2010,vca se depaseste limita cheltuielilor de personal aprobate pt unitatile administrativ teritoriale de catre minister in ordinul 7/57/2011, ordin care ne comunica suma maxima pt chelt de personal in 2011 stabilita prin aplicarea a 15% la salariul brut din octombrie 2010, fara a se tine cont de promovari,...
A aparut ordinul nr. 7/57/12.01.2011 al MFP care stabileste suma maxima de cheltuieli de personal pt. 2011 la primarii si consilii judetene M.O. 41/2011
Răspuns la discuția suplimente salariale
Din cate am inteles s-a dat ordin prefectilor ca aceste hotararii ale consiliilor locale sa nu primeasca viza de legalitate si sa fie atacate in instanta .
Cautati Normele presedintelui ANFP pentru promovarea rapida. Eu nu le-am gasit. Am intrebat la ANFP si mi s-a spus ca nu exista n-au fost publicate iar ANFP nu organizeaza concurs pt promovare rapida deoarece nu exista aceste norme metodologice desi ele trebuiau publicate in 90 de zile de la aparitia HG 611. Or fi aparut intre timp eu am intrebat prin octombrie .
Răspuns la discuția Contestatie AJPS ?
Nu ne spun nimic de temeiul legal . Spun doar ca au constatat nereguli la intocmirea statului de personal si zic ei cu liniute acordare spor dispozitiv,cfp, spor conditii vatamatoare ... ce am scris si mai devreme, fara a preciza de ce sunt nelegale sau ce nereguli sunt . si ne mai comunica ca in termen de 5 zile sa revenim cu statul refacut . Intrebam daca primarul poate contesta aceasta adresa in instanta pt ca ele sunt legale cf legii 330 .
Buna ziua!
Am depus la AJPS statul de personal privind reincadrarea conform Legii 330/2009. Ne-au comunicat printr-o adresa fara numar de inregistrare si data ca s-au constatat neregului privind acordarea sporului de dizpozitiv (castigat in instanta cu hotarare definitiva), spor cfp, spor conditii vatamatoare ( avem determinarile facute de itm si dsp si adresa de solicitare a avizului de la ministerul muncii si cel al finantelor-la care nu am primit inca raspuns). Impotriva acestei adrese ordonatorul de credite poate face contestatie in instanta pt ca tot in aceasta adresa se specifica: controlul exercitat, rezultatul verificarii si prezenta comunicare nu exonereaza de raspundere ordonatorul de credite . Va rog sa-mi spuneti si temeiul legal pt contestatie daca se poate face . Va multumesc .
Răspuns la discuția Profesor necalificat ????
Va multumesc foarte mult tuturor si v-as ruga sa-mi spuneti si legea - metodologia unde se spune despre modulul respectiv.
Buna ziua! Sunt angajat la o scoala de arte si meserii - specializarea silvicultura ca maistru practica. Pana in luna decembrie 2009 am fost platit calificat - am terminat postliceala - silvicultura si sunt student in anul II la drept ; de la 01.01.2010 secretara mi-a transmis ca nu mai pot fi platit calificat deoarece nu am modulul pedagogic terminat si m-a incadrat ca necalificat. Va rog sa-mi spuneti daca pot fi platit calificat si baza legala. Mentionez ca modulul il fac odata cu facultatea si sunt tot in anul II. Va multumesc !
Răspuns la discuția stabiliere salariu 01.01.2010
Ce se intampla daca noul salariu de baza (de la 01.01.2010) depaseste grila unica. Cum procedez ?