avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 318 soluții astăzi
Forum Activitate maruca

Activitate maruca

stimata doamna, va multumesc foarte mult pentru raspuns. da, decizia este definitiva si irevocabila. totusi, ma gandeam ca datorita copiilor, ar putea avea vreun drept asupra locuintei. daca nu se pune problema, este foarte bine asa. multumesc din nou.
buna ziua, am urmatoarea situatie: sunt divortata, cu un copil incredintat mie si al doilea pe drum (voi naste in aceasta luna), al doilea copil avand acelasi tata ca si primul. tatal il recunoaste si pe acesta. de altfel, divortul a fost facut prin intelegere reciproca, fara probleme. acum, eu doresc sa-mi cumpar o locuinta pentru care voi achita banii din venituri proprii, fara contributia fostului sot. in urma divortului, el va avea vreun drept la noua locuinta? trebuie specificat undeva in contract ca nu are drepturi asupra noii case sau altceva? pentru cel de-al doilea copil, iar se va pune problema plasamentului la unul din soti, sau automat va intra sub tutela mea? va multumesc.
Buna ziua, am cateva intrebari legate de infiintarea unei gradinite si after-school intr-un oras de provincie. orasul este in jud. Galati si am inteles ca ar fi zona defavorizata, dar nu gasesc nicaieri informatii despre acest lucru. Unde sa caut?
Eu detin terenul si casa cu toate utilitatile acolo, insa nu am alte fonduri pentru demararea investitie. Am inteles ca as putea obtine finantare nerambursabila daca as infiinta o fundatie si prin ea gradinita cu after-school-ul. Este adevarat? unde sa ma interesez despre aceste aspecte?
Multumesc foarte mult.
multumesc pentru raspuns. ma gandeam sa le spun ca avocatul meu mi-a spus ca se poate remedia situatia, cu un pic de efort, pentru a le da de inteles ca intentionez sa rezolv situatia prin orice mijloace. e bine sau fac mai rau? luni voi merge la directorul economic impreuna cu directorul de proiect. sper sa obtin ceva....
buna ziua, am urmatoarea problema, destul de incalcita: am nascut pe 29 februarie 2008, din decembrie 2007 fiind in concediu prenatal, apoi trecand direct in cel de lauzie si cel pentru cresterea copilului. pana aici toate bune si frumoase. am fost doctorand la o facultate, in timpul caruia am fost partenera intr-un proiect ceex pe 4 ani, din 2004 pana in 2008( in septembrie 2008 s-a incheiat). problema este ca eu n-am stiut ca trebuie si in cadrul proiectului sa depun cererile de concediu, drept pentru care directorul de proiect m-a pontat si in lunile in care eu eram in concediu deja, desi n-am mai fost la facultate din decembrie 2007. mai mult, mi-a virat niste plati prin card, plati din proiect care trebuiau facute de fapt pana in decembrie 2007, dar ceex-ul nu a dat banii la timp, ci abia in 2008. acum vreau sa-mi iau somajul si stupoare: cei de la somaj mi-au pus in vedere ca apar cu plati efectuate in timpul concediului de crestere a copilului si ca sunt in culpa. nu pot lua nici somaj, si ar trebui, la un control, sa dau si banii de concediu inapoi. ce trebuie sa fac, cum sa rezolv situatia, pentru ca cei de la universitate sunt foarte refractari oricarei schimbari in acte, desi eu pot lua copiile concediilor de la medicul de familie, iar banii aceia de fapt trebuiau dati in 2007? cum sa procedez? sunt absolut disperata, apar in culpa fara sa fi facut de fapt nimic.
va multumesc foarte mult daca imi dati un raspuns foarte bine documentat, cu numerele legilor, eventual, pentru ca altfel nu stiu cum s-o scot la capat, nu ma pricep deloc la legislatia muncii.
si eu sunt in situatia mentionata. ca o completare la raspunsul dat mai sus, se poate spune ca doamna poate sa-si ia si somajul, in functie de cate luni a lucrat la firma respectiva. aveti grija, trebuie sa fi lucrat cel putin 12 luni pt a primi somaj, trebuie sa vi se elibereze de catre firma o adeverinta ca v-au platit contributia la somaj...si mai ales nu tergiversati, eu am umblat foarte mult dupa sefii mei.....
buna ziua, ma alatur celor care au nevoie de lamuriri juridice.... sunt insarcinata-abia am aflat- si am urmatoarea situatie: sunt deja in concediul de crestere pentru primul copil , care se va termina pe 28 februarie anul acesta. urmatorul bebe se va naste undeva in septembrie. locul de munca pe care il aveam " s-a evaporat" deoarece firma a dat faliment. deci, de la 1 martie voi lua somajul timp de 6 luni, respectiv pana in luna august inclusiv.totodata, in acesti 2 ani stati acasa mi-am facut un master pe care il voi termina in iulie tot anul acesta. intrebarea este: pot sa mai iau indemnizatie si pentru al doilea copil, nascand in septembrie? nu stiu daca ma pot incadra macar la categoria celor care au urmat studii, pentru ca in lege, din cate am citit, este scris ca pot beneficia de indemnizatie cele care nasc in 60 de zile de la absolvirea cu licenta sau diploma. in cazul masterului se mai aplica?inca o precizare-daca nu v-am ametit de tot-: eu am platit darile la stat din 2004, nefiind angajata, doar imi plateam contributiile, pe atunci fiind la un doctorat unde nu aveam carte de munca ( nu se faceau pe atunci, eram bursiera si atat). se poate lua in consideratie la somaj? angajata am fost abia din 2006, din octombrie. va intreb pt ca de la somaj mi-au spus ca in conformitate cu cartea de munca, pot primi somaj doar 6 luni.daca mi s-ar considera si contributiile anterioare as beneficia de cel putin 9 luni de somaj si n-as mai avea probleme cu indemnizatia. insa am uitat sa intreb la ei si aintreb aici. conteaza sau nu pentru acoradrea somajului anii in care mi-am platit singura toate cele? va multumesc si....sper sa reusiti sa-i dati de capat. astept cu nerabdare un raspuns.