avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate Zeinur

Activitate Zeinur

Idea este ca vroiam sa imi dau demisia si nu stiam daca este sau nu valabil. Multumesc
Nu, nu a incetat
Buna seara
As vrea sa stiu daca mai este valabil un act aditional la contractul de munca , in urma unui curs de formare profesionala , care ma obliga sa nu parasesc firma in termen de 5 ani sau daca demisionez sa platesc cheltuielile adiacente , prpoprtional cu perioada ramasa , plus o suma ce va acoperi cheltuielile pentru recrutarea si formarea unei persoane pe postul ramas vacant , contract care a fost semnat pe o firma dar in momentul de fata , conform ultimului act aditional la contractul de munca , nu mai sunt incadrat pe acea firma.
Buna seara .

Am incheiat acum mai bine de 2 ani un contract de "Asigurare cu acumulare de capital pentru copii" mai exact cum ii zic cei de la Eureko " Comoara ta" , pentru fiul meu. Primele pentru aceast contract de asigurare de plateau semestrial. Astazi am aflat de la o cunostinta ca Eureko ar fi dat faliment si bineinteles as vrea sa imi reatrag banii. Problema este ca in tabelul evolutiei sumei asigurate al valorii de rascumparare si al valorii de liberalizare deabea din al trei-lea an pot sa retrag o parte din bani (valoarea de rascumparare fiind aprox. 30% iar valoarea de liberalizare aprox. 70% din ce am cotizat). In momentul de fata nu mai am incredere in companiile astea de asigurari si as vrea sa imi recuperez banii.
Ce pot sa fac in privinta asta ?

Multumesc anticipat
Pe data de 20.08.2010 am trimis suma de 2000 dolari din contul meu Raiffeisen Bank in contul unui prieten in Statele Unite .Peste o luna inca nu au ajuns banii ... am facut 2 sesizari la banca plus una la OPC .Cei de la banca m-au pus sa mai platesc 25Euro pentru o investigatie externa ,pe care i-am platit imediat si in 4-5 zile m-au sunat ca s-a "rezolvat". Mi-au dat o hartie de la banca colaboratoare din statele unite (cel putin asa sustin ei ca nu avea nici o stampila a bancii) ca banii au intrat dupa 4 zile ... adica pe data de 24.08.2010 ...eu le-am zis ca nu este adevarat , ca nu a intrat nici un ban in cont. Ca sa le dovedesc le-am dus si extrase de cont si scrisoare de la banca destinatara stampilata semnata precum nu au intrat acei bani. Am fost si la OPC cu extrasele de cont dar ei mi-au zis elegant "este frauda,du-te la politie si asa am inchis dosarul" fara sa imi zica si mie ce au scris in dosarul ala care l-au inchis. Va rog frumos sa ma sfatuiti ce sa fac in continuare tinand cont ca nici in ziua de azi nu au ajuns banii
Multumesc anticipat
Buna ziua !
Sotia mea a lucrat cu toate actele in regula la o anume firma timp de 14 luni ca vanzatoare , a ramas insarcinata si a intrat in concediu . A dus primele 2 luni de concediu si a nascut pe data de 3 sept. 2009 , dupa care , cand a vrut sa duca si a treia luna de concediu magazinul era inchis iar sefii din nu stiu ce motive fugiti din tara. Am cautat contabila sa ma ajute in privinta depunerii documentelor pentru indemnizatie si concediu de maternitate dar am avut ghinionul sa aflu ca nu aveau contabila si ca sefa care acuma este fugita din tara tinea contabilitatea.
Va rog sa ma sfatuiti ce si cum sa fac ptr. a depune documentele pentru indemnizatie

Multumesc anticipat