avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 266 soluții astăzi
Forum Activitate Asteroma

Activitate Asteroma

Multumesc mult!
Va multumesc pentru raspuns dar......nu mi-ati raspuns la intrebare???? Ma trimiteti sa recitesc un articol " citit" deja dupa cum reiese din insasi intrebare mea???? Vroiam sa stiu daca s-a modificat aceasta limita lunara de 2000 de lei pentru anul 2023, considerand toate maririle efectuate de guvernanti cred cà si aceasta limita ar fi trebuit crescuta, nu??? Multumesc inca odata!!!
Modul de calcul al impozitului pentru 2023?Primesc o pensie din strainatate,anul trecut nu era impozabila o pensie pana la 24000lei (20000x12luni),vroiam sa stiu daca aceasta limita a foste intre timp modificata sau ramane aceeasi valore si pentru anul 2023?? Multumesc mult!
Pentru a primi partea de pensie comunitară din alt stat este obligatorie deschiderea unui cont in euro la Citi BANK sau pot deschide contul și la alta banca ( ex.: ING BANK ),deoarece am citit ca Citi BANK a transferat persoanele fizice la Reiffeissen BANK ,banca ce nu agreez????
Sotia mea este nascuta pe 10.11.1960, avand o vechime de 32 ani si 4 luni am dori sa stim cand poate iesi la pensie anticipat? multumesc.
Este posibil sa platesti contributiile pentru anii lucrati in negru in strainatate ?
Multumesc mult de tot!!!!!=D>
Multumesc frumos, va doresc multa sanatate si un 2014 plin de bucurii!!!=D>
As dori sa mai stiu daca este posibil si care ar fi procentul pe care mi-l va opri avind intentia sa fac cerere de pensionare anticipata partial (am deja ca vechime peste stagiul de 35 de ani , dar .....mai am de asteptat 2 ani pentru a ajunge la 60 de ani?????) Stiu ca este de 0.45% /luna dar cam atit ??? Multumesc mult!!!
sint barbat nascut in 19.12.1956 , as dori sa stiu care este reducerea virstei de pensionare si cit se adauga la stagiul de cotizare pentru perioada de 13 ani si 6 luni lucrati in grupa a 2 a in perioada de pina in 01.04.2001 (am deja adeverintele eliberate de intreprinderile unde am lucrat in acea perioada,procentul este de 100%). Va multumesc!!!:(
Răspuns la discuția Pensie comunitara Italia
pentru a putea lua o pensie in Italia trebuie sa aveti cel putin 20 de ani de contributii platite in Italia,la care dupa implinirea virstei de 60 ani se vor adauga si anii de vechime din Romania daca veti face cerere de pensie in Italia.:D