avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate Anniemax

Activitate Anniemax

Buna ziua,
Am avut PFA pe norma de venit timp de 2 luni anul acesta, timp in care am incasat facturi pe baza lui. Am avut totodata calitatea de salariat in respectiva perioada. Cand am fost sa-mi platesc contributia de 5,5% mi s-a spus ca nu figurez datoare cu nici o suma. In perioada respectiva eram inscrisa la medicul de familie, in Bucuresti (localitatea de resedinta din buletin fiind Suceava). Pe siteul CNAS apar ca asigurata (cu toate ca momentan nu lucrez).
Mentionez ca beneficiez de 2 pensii de urmas, dupa ambii parinti, dar respectivele doamne mi-au spus ca, din moment ce venitul din pfa este venit suplimentar, nu sunt scutita de plata contributiei de 5,5 %.

Nu inteleg de ce nu apar datoare cu respectiva suma.
Va multumesc mult pentru raspuns, mi-ati fost de mare ajutor!
Buna.
Mi-am facut PFA pentru fosta firma la care am lucrat, acesta intrand in vigoare pe 30.04.2011. Lucram la respectiva firma si cu PFA si cu contract de munca.Nu am obtinut insa decizia de impunere a PFA-ului pana la data de 23 Iunie, cand am incheiat colaborarea (cea de pe contractul de munca).
Cand le-am comunicat celor de la ANAF ca vreau sa-mi desfiintez PFA-ul, ei au spus ca nu mai este nevoie de decizia de impunere, iar dupa ce iau toate actele necesare de la Registrul Comertului voi putea veni la ei pentru radierea completa a PFA-ului.
Asta este intr-adevar procedura?
Mai citisem pareri pe forum cum ca ar trebui luat intai de la ANAF un act fiscal care atesta restul de plata a contributiilor...

Buna,
Mi-am semnat demisia pe data de 23.05.2011 (fortat) cu termen de preaviz de 20 zile lucratoare.
Am dreptul sa anulez demisia fara sa ajung in sala de judecata? Conteaza daca a fost sau nu inregistrata?
Răspuns la discuția Cedare drepturi proprietate
Foarte adevarat.
Pe langa procesiunea succesorala, asta e principala noastra grija acum, ce fel de oameni vor avea grija de ea.
Va multumesc mult pentru raspunsuri, m-au ajutat enorm de mult sa iau o decizie in privinta deciziilor viitoare.
Răspuns la discuția Cedare drepturi proprietate
Revin cu inca o nelamurire.
Exista o alta solutie pentru problema/o alta modalitate prin care se poata lasa jumatatea de casa batranei?
Răspuns la discuția Cedare drepturi proprietate
Va multumesc mult pentru raspuns.
Răspuns la discuția Cedare drepturi proprietate
Deci se poate doar pentru un respectiva casa, fara sa renuntam la restul mostenirii?
Răspuns la discuția Cedare drepturi proprietate
Ok.
Dupa decesul mamei mele am ramas ca mostenitori eu, sora mea si tatal meu.
Dupa decesul tatalui meu am ramas mostenitori eu, sora de mai sus, si ceilalti 2 copii ai tatalui meu din prima casnicie.
Mentionez ca nici dupa mama nici dupa tata nu s-a facut nici o succesiune.
Tatal meu avea in proprietate 1/2 din casa bunicii mele, drept obtinut dupa moartea bunicului meu.
Bunica mea vrea ca noi, cei 4 copii mostenitori ai tatalui meu, sa renuntam la orice drept am putea avea asupra acelei case, pentru ca ea sa lase in scris proprietatea unei persoane care sa aiba grija de ea (are 80 ani).
S-a schimbat in vreun mod raspunsul de mai sus?
Răspuns la discuția Cedare drepturi proprietate
Nu stiu daca m=am exprimat corect sau nu.
Nu este vorba doar de o singura proprietate, ci de mai multe. Nu vroiam sa cedez dreptul asupra unei parti din proprietate, ci a unei proprietati intregi, cum ar fi o casa la tara.