avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate loranceta

Activitate loranceta

Buna seara,
Am fost angajata unei institutii de stat cu contract de management in perioada 23.05.2009 - 16.12.2009 si am 23 de ani vechime neintrerupta. In perioada 5.10.2009 - 16.12.2009 am fost in concediu medical dupa care mi-a fost desfiintat postul si mi-a fost incheiata cartea de munca fara preaviz. In perioada in care am lucrat am efectuat 7 zile de concediu de odihna. De la institutie mi s-a comunicat ca mi-au calculat CO doar pe 4 luni lucrate si al 13 lea salariu la fel. Va rog sa-mi spuneti daca este corect, Nu era normal sa fie luata in calcul si perioada in care m-am aflat in concediu medical?
Răspuns la discuția legalitate ordin suspendare
Va multumesc pentru raspuns. Problema este cum pot afla cine l-a semnat si daca avea aceasta competenta
Buna ziua,
Un ordin al ministrului nesemnat si stampilat are vreo valoare? De fapt este semnat dar nu de catre ministru, ii cunosc semnatura, si are o liniuta langa. poate produce efecte un astfel de ordin?
Va multumesc pentru raspuns. Am incheiat un contract de management si acesta conform HG 527/2009 este asimilat contractului individual de munca.
Nici pana in ziua de azi nu am primit ordinul de incetare a activitatii. trebuie sa ajung la minister pentru ca la telefon nu imi raspunde nimeni. Nici nu stiu ce drepturi mai am. Nici macar de somaj nu-mi pot face.
Buna ziua,
In mai 2009 am incheiat un contract de management conform HG 527/2009 cu un minister pentru functia de director coordonator adjunct. Pe 5 octombrie am primit un ordin de la ministru precum ca, postul a fost desfiintat. era mentionat sin un ordin al ministrului prin care desfiinta anumite posturi dar care nu mi-a fost adus la cunostinta si nu am gasit nicaieri acel ordin. Poate doar in arhiva ministerului. Acel ordin contine date eronate, numarul contractului de management era gresit. Am facut o sesizare catre minister dar nu am primit nici un raspuns. Mentionez ca nu au vrut sa-mi acorde preaviz.
Din data de 6 octombrie am intrat in concediu medical pana pe data de 16 decembrie, si ordinul a fost suspendat.
Nici pana in ziua de azi nu am primit ordinul de incetare a activitatii. Sunt in imposibilitatea de a-mi face actele pentru a primi indemnizatia de somaj, neavand cartea de munca.
In cadrul ministerului unii angajati au primit prime de vacanta, eu nu am beneficiat de ea. Fiind angajata ministerului nu ar fi trebuit sa primesc si eu prima de vacanta?
Va multumesc anticipat
Buna ziua,
In mai 2009 am incheiat un contract de management conform HG 527/2009 cu un minister pentru functia de director coordonator adjunct. Pe 5 octombrie am primit un ordin de la ministru precum ca, postul a fost desfiintat. era mentionat sin un ordin al ministrului prin care desfiinta anumite posturi dar care nu mi-a fost adus la cunostinta si nu am gasit nicaieri acel ordin. Poate doar in arhiva ministerului. Acel ordin contine date eronate, numarul contractului de management era gresit. Am facut o sesizare catre minister dar nu am primit nici un raspuns. Mentionez ca nu au vrut sa-mi acorde preaviz.
Din data de 6 octombrie am intrat in concediu medical pana pe data de 16 decembrie, si ordinul a fost suspendat.
Nici pana in ziua de azi nu am primit ordinul de incetare a activitatii. Sunt in imposibilitatea de a-mi face actele pentru a primi indemnizatia de somaj, neavand cartea de munca.
In cadrul ministerului unii angajati au primit prime de vacant, eu nu am beneficiat de ea. Fiind angajata ministerului nu ar fi trebuit sa primesc si eu prima de vacant?
Buna ziua,
In mai 2009 am semnat un contract de management pe o durata de pana la 4 ani, in octombrie am primit un ordin de desfiintare a postului prin care era era desfacut contractul de management in care era specificat un numar gresit de contract. Am trimis o contestatie care a ramas fara raspuns. Pentru a-mi inchide cartea de munca nu era necesar emiterea unui nou ordin care sa contina date reale?
Daca in ministerul respectiv angajatii au primit prime de vacanta nu era normal sa beneficiez si eu de aceasta prima?
Buna ziua,
Contabila institutiei la care lucrez, m-a informat ca in luna iunie mi-a calculat incorect cele 14 zile de concediu medical, luand in calcul salariul avut in acel moment adica 1739, neluand in calcul veniturile pe ultimele 6 luni (anul 2008 - 540, 23.05.2009 - 600, 23.05.2009 - 1739). Ce este de facut in aceste conditii, eu fiind informata abia in decembrie. Au dreptul sa-mi faca poprire pe salariu?
Va multumesc anticipat