avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Activitate nicuvar

Activitate nicuvar

Multumesc de raspuns. Am toate datele despre dosar, am primit si eu toate documentele. Recursul este in 14 august, mai am ceva timp. Nu apar in nicio calitate, doar numele meu la parati si atat. nu scrie ca as fi mostenitor al mamei mele Nici in expunerea de motive nu apare numele meu, doar la sfasit, in apel, la plata cheltuielilor de judecata. Pot invoca in recurs lipsa calitatii procesuale? Va multumesc.
Dragi prieteni, bine v-am regasit. Nu am mai dat cam de multisor, dar am din nou probleme si va cer ajutorul.
Pe scurt, iata despre ce e vorba: mama mea a cumparat in 1990 o casa cu terenul aferent in comuna Recas, in apropierea Timisoarei. In 1996 a vandut-o altei familii. Mama mea a decedat in 2003.
In 2011, primaria din Recas a inaintat actiune pentru anularea in parte a tuturor actelor de vanzare-cumparare in privinta terenului. Nu stiu ce probleme sunt acolo. Cum mama mea a decedat in 2003, printre parati apar si eu. Dar eu am mostenit de la mama mea doar un apartament in Timisoara, in certificatul de mostenitor nu apare nicio referire la proprietatea din Recas. Am trimis o intampinare in care am prezentat situatia si am cerut sa fiu scos din cauza, dar nu m-am prezentat Numele meu nu apare pe niciun act, este mentionat doar la cererea de chemare in judecata si atat. Pe fond, actiunea a fost respinsa, dar la apel a fost admisa in parte si paratii, printre care si eu, am fost obligati la plata cheltuielilor de judecata.
Acum suntem la recurs. Ce mai pot sa fac ca sa fiu scos din cauza pentru ca nu am nicio legatura. Chiar habar n-am despre ce e vorba. Va multumesc mult. Acum sapte ani m-ati ajutat si am castigat. O mai puteti face inca o data, va rog? Va multumesc anticipat.
Discuție 8 Martie
La Multi Ani de 8 Martie tuturor doamnelor si domnisoarelor de pe forum, cele mai frumoase flori si cele mai bune ganduri. :)
Răspuns la discuția Beethoven
Ludwig van Beethoven moare la Viena, in 26 martie 1827. Afectat de o raceala careia nu i-a acordat atentie, starea sa s-a agravat. A fost tintuit la pat din decembrie 1826 si, se pare, ca pana la urma i-a cedat ficatul. Se spune ca in momentul mortii s-a iscat o furtuna puternica. Studii recente presupun ca ar fi murit intoxicat cu plumb, care insa nu au avut legatura cu surditatea sa. A murit destul de tanar, la 56 de ani.
M-am gandit sa va cer parerea. Ce este ce am gasit in dosar ?
"Hotarare/data
Admite in parte cererea formulat de SC X SRL, cu sediul in A, str.B, in contradictoriu cu paratii Y si Z, cu domicililiu in C.
Obliga paratii sa plateasca catre reclamanta suma de ____________ cu titlu de __________.
Cu drept de recurs in 15 zile de la comunicare.
Pronuntata in sedinta publica azi ......
Semnatura (indescifrabil)."
Asta-i tot.
Apoi, peste o luna si jumatate, ni s-a comunicat si sentinta, care continea si sumele. Faptul ca minuta nu contine sumele nu atrage nulitatea absoluta a sentintei ? Mentionez ca am solicitat si obtinut de la arhiva o copie certificata dupa aceasta minuta si am invocat in recurs nulitatea absoluta. Sper ca nu am gresit.
Răspuns la discuția Invatam degeaba?

Eu mi-as dori mai multa animatie aici insa cred ca majoritatea utilizatorilor se confrunta cu aceleasi probleme ca si mine...:(. Fara nici o suparare, nu am de gand sa plec de aici, insa cand ai nevoie de raspunsuri la ceva care te macina... incerci peste tot si asta cred ca e o atitudine normala, e adevarat pana la o limita fara sa lezezi pe nimeni... sper sa nu fiu penalizata... mai mult decat pana acum. Aveam senzatia ca nu urmareste nimeni postarile pe aici, dar uite ca nu-i chiar asa, si chiar ma bucur. :)


Eu urmaresc cu placere postarile ... si am impresia ca nu ..."Invatam degeaba?". Invatam ceva.
Răspuns la discuția dubla impunere Romia-Olanda
dubla impunere Romia-Olanda ? Ti-as raspunde, dar nu stiu ce dracu e Romia? Tara tiganilor si manelelor? Cand vorbesti despre ROMANIA te rog sa fii mai atent. Pe mine ma deranjeaza. Cred ca si pe alti colegi.
Sunt nedumerit... Oare si in seara de ajun veti mai posta spete de drept penal, dreptul muncii, dreptul familiei... Chiar nu simtiti ca e Craciunul, oameni buni... ? Inteleg ca e forum de avocati... v-am urat La Multi Ani si ...nimic. Acum e sarbatoare. Nu e abuz de incredere. E iubire. Sau am gresit forumul....
Va urez Craciun Fericit, La Multi Ani 2006 si tot ce va doriti. Un An Nou fericit.
Imi pa re rau. Nu ati raspuns. Inseamna ca nu va intereseaza. In 14 decembrie 1955 Romania a devenit membra ONU.