Forum Discuţii diverse Cultură generală Beethoven
Discuție deschisă în Cultură generală

Beethoven

Unde, la ce data si in ce conditii moasre marele compozitor Ludwig Van Bethoven?
Ludwig van Beethoven moare la Viena, in 26 martie 1827. Afectat de o raceala careia nu i-a acordat atentie, starea sa s-a agravat. A fost tintuit la pat din decembrie 1826 si, se pare, ca pana la urma i-a cedat ficatul. Se spune ca in momentul mortii s-a iscat o furtuna puternica. Studii recente presupun ca ar fi murit intoxicat cu plumb, care insa nu au avut legatura cu surditatea sa. A murit destul de tanar, la 56 de ani.
Perfect. :)

Totusi stiam ca moare de o boala de ficat.

Nu stiam ca inceputul a fost o simpla raceala. E bine sa intrebi.

EDITAT: copiat aici mesajele consecutive.
trope_doi, utilizator