avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate sym73

Activitate sym73

Buna ziua,
As dori sa stiu care este salariul ( minim si maxim) pe care il poate primi un inspector debutant- personal contractual , incadrat pe studii medii, cu 30 ani vechime, intr-o localitate cu 3200 locuitori, cf legii salarizarii unitare si cum se calculeaza acest salariu?
Multumesc anticipat.
la contractarea unui imprumut la o banca am fost obligati sa incheiem si un ctr de asigurare care prevede achitarea a 2 rate in caz de somaj- obligatia de plata survine dupa incadrarea in definitia 'somer' cf legii 76/2002 art 5.iv, pt o pers care a incetat la un moment dat cim din motive ce nu tin de salariat cf art 65-67 din codul muncii, ptr o durata > de 30 zile consecutive.
cim a incetat cf art 56 lit i la data de 19.12.2013 si in consecinta decizia asiguratorului este de a nu acorda despagubirea deoarece cim pe o perioada determinata este un motiv care tine de persoana salariatului.
este corect? daca nu unde trebuie sa ne adresam in continuare?multumim
multumesc mult pentru raspuns, detaliat si pe intelesul tuturor.
Veniturile din asigurari(agent de asigurari) in ce categorie intra?
In aceste situatii cum se poate proceda pentru infiintarea unei intr autorizate?
Se mai poate face ceva atat timp cat exista acest contract de inchiriere pe 5 ani?
sotul meu a fost trimis acasa pe data de 20 a acestei luni, unitatea i-a eliberat adeverinta necesara la somaj- are peste 12 luni lucrate neintrerupt,, iar pe adeverinta de la financiar figureaza cu venituri din cedarea bunurilor-chirii (avem un contract de inchiriere cu un medic stomatolog pe 5 ani) de 15 lei . In aceasta situatie nu mai poate beneficia de somaj?
mentionez ca in urma cu doi ani eram in aceeasi situatie si a beneficiat de somaj, acum de ce nu mai are acest drept?multumesc!
multumesc pt recomandari dar eu lucrez la posta si aici nu se poate face program mai mic de 4 ore iar la asigurari am contract de agent- pe baza de comision din incasari, fara un anume program. Este vreo problema?
daca beneficiez de pensie de invaliditate gr 3 si lucrez cu 1/2 norma , este legal sa mai fac si altceva pe langa cele doua ?. de cca 8 ani mai fac si asigurari in cadrul unei firme de asigurari cu contract de agent. Firma de asigurari vireaza la stat cas si impozit, fara pensii pentru ca am calitatea si de salariat.Mai urmeaza sa inchei un contract de inchiriere cu o persoana pentru un imobil pe al carui contract de proprietar suntem trecuti si eu si sotul. Este legal sa pot face si aceste activitati? exista posibilitatea sa mi se sisteze pensia ( nu am primit-o niciodata pana acum, dosarul este in lucru la casa de pensii), sau exista o anumita suma ca venit suplimentar pana la care pot lucra?
Va multumesc anticipat.
referitor la aceasta pensie pentru care nu am primit nici in momentul de fata o decizie, de bani nu mai vorbesc,mai am si eu o intrebare:
de cca 5 ani , in paralel cu munca si cu boala mai fac si niste asigurari la o sc de asigurari cu contract de mandat- agent, putine dar fac cateva asigurari. este vreo problema , sau se pot face asigurari pt ca venitul sa nu depaseasca o anumita valoare?, imi poate fi afectata in vreun fel pensia?. mentionez ca din aceste venituri se retin si vireaza catre stat toate darile.Intreb acest lucru deoarece mi s-a solicitat acum la calculul pensiei si o adeverinta de la soc de asig pe perioada iulie 2012- iunie 2013. va reamintesc ca eu am un dosar de invaliditate gr 3 in lucru, lucrez la vechiul loc de munca cu jumatate de norma si mai fac din cand in cand si cate o asigurare. va multumesc anticipat
multumesc ptr raspuns, dar in functie de ce se acorda sau nu stagiul potential? in cei 18 ani am acumulat aproximativ 0.33 puncte, cu stagiul potential ar trebui sa primesc cca 520 lei , am inteles bine?
multumesc ptr raspuns, dar daca eu lucrez in continuare 4ore/zi mai pot beneficia si de acea indemnizatie de handicap?
am 40 de ani si o decizie medicala ptr pensie de invaliditate de gr 3 depusa azi la casa de pensii.Intrebarile mele sunt urmatoarele
-daca am terminat facultatea la zi(5 ani) si in acelasi timp si lucram cu carte de munca facultatea se mai pune la vechime?
-in momentul de fata lucrez in continuare cu 1/2 norma-4 ore pot beneficia cumva si de pensie de handicap gr 3- este legal (diagnosticul este neoplasm colon operat, pct, histerectomie cu anexectomie totala,tiroidita cronica autoimuna, hipotiroidism subclinic),
-dupa noua lege am inteles ca pensia de invaliditate este 0,35 pct din ce? ptr gr 3, la 18 ani vechime si 40 varsta cam ce pensie ar trebui sa primesc?
multumesc anticipat!