avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate catalin_rabuga

Activitate catalin_rabuga

Azi am primit un telefon de la cineva din pol, economica bucuresti, ( eu fiind din vl), ca exista o sesizare cu privire la persoana mea . mentionez ca detin un cmi . a programat o intalnire la sediul primarieinu la sediul cmi peste o saptamana( nu ma informat care este continutul acestei sesizari), Este normal sa fii sunat (apropo cu numar ascuns) la ce sa ma astept? nu am facut proiecte , nu am incasat bani din alte parti......
Răspuns la discuția Recuperare bani cont bancar
de unde se obtine acest certificat de calitate de mostenitor! multumesc !
In urma cu un an tatal meu a murit, lasand un cont in care se faceau depunerile celor de la APIA ( BANI PAMANT ETC.) Mama mea traieste. Suntem doi frati. Cum poate recupera mama acesti bani ( o suma destul de mare) fara a face taxa de succesiune?
Dupa noua lege am inteles ca se poate opta pentru un concediu de un an sau doi . in ce conditii, unde se depun actele si pana cand ( de la data de nastere a copilului )?
Multumesc !
Care sunt actele necesare , daca este un interval de timp (de la moarte) in care taxa este mai mica sau nu se plateste?
Care este valoarea acestei taxe?
am un imprumut luat pentru cabinet medical, in anul 2008 .Un extras de cont a venit mai tarziu(platile sunt facute in 2008) dar inregistrarea a fost facuta in ianuarie 2009. cei de la fisc au scos aceste dobanzi din 2008 pentru ca nu au fost inregistrate in anul fiscal 2008 ci in ianuarie 2009. Se mai poate face ceva .Se mai pot inregistra in anul fiscal 2008?
IN ART RESPECTIV SCRIE " cheltuielile cu primele de asigurare care nu privesc activele contribuabilului, precum si cele care nu sunt aferente obiectului de activitate, cu exceptia celor care privesc bunurile reprezentand garantie bancara pentru creditele utilizate in desfasurarea activitatii pentru care este autorizat contribuabilul sau utilizate in cadrul unor contracte de inchiriere sau de leasing, potrivit clauzelor contractuale.
INTELEG DE AICI CA FAC EXCEPTIE ( ACESTEA SUNT CHELTUIELI DEDUCTIBILE), INCHIRIEREA (PRIN CONTRACT). COMODATUL NU ESTE O FORMA DE INCHIRIERE GRATUITA?
AM O MASINA IN COMODAT LA CABINETUL MEU. ESTE ADEVARAT CA ASIGURAREA CASCO NU SE TRECE LA CHELTUIELI? DACA NU ESTE ADEVARAT VA ROG DACA SE POATE SA IMI SPUNETI ARTICOLELE DE LEGE CARE PRECIZEAZA ACEST ASPECT.
Discuție CCC dupa somaj
din somaj se poate intra in concediu pentru cresterea copilului?Se poate obtine si concediu pre si post partum?
Răspuns la discuția conflict de interes
MULTUMESC PENTRU RASPUNS.
:">