avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate andreiszabou

Activitate andreiszabou

va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra.vreau sa fac o plangere si vroiam sa stiu la cine ma adresez pentru aceste nereguli .
Cu stima.
As dorii sa stiu daca va rog , care sunt organizatiile de stat care efectueaza controale asupra unei firme.
Pentru nerespectarea protectiei muncii , munca la negru , evaziune fiscala , nereguli privind inexistenta analizelor medicale facute muncitorilor
Ma ajuta cineva cu un calcul pentru concediu medical. Am salariu brut pe economie de 1200 ron , si un concediu medical de 100 %. pe ultimele 2 saptamani din luna iunie am avut pe data de 16 o zi de concediu normal iar din 17 iunie concediu medical.Ma poate ajuta cineva sa imi spuna exact suma neta cat trebuia sa primesc ? fiindca de la angajator am luat foarte putini bani.
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția concediu medical - calcul
am urmarit calculul si am inteles modul de calcul , dar ce nu inteleg este ca dumneavoastra vorbiti de suma bruta . efectiv banii net in mana cat ar fi trebuit sa primesc ?
incluzind si partea de medical platita de angajator si cea de la cas.
Va multumesc si sper ca nu deranjez cu aceste intrebari in plus , dar vreau sa ma lamuresc pe deplin inainte de a vorbi cu angajatorul , deoarece suma primita pentru 2 saptamani mi se pare foarte mica - gandindu-ma ca atunci pentru 1 luna intreaga de concediu o sa primesc undeva la 600 ron ?
Răspuns la discuția concediu medical - calcul
Doar vreau sa stiu cat trebuia sa iau si modul de calcul al concediului fiindca pentru perioada de concediu medical pe luna iunie (concediu medical din data de 17.06) mi sa platit 280 ron. in conditiile in care eu am contractul de munca 1200 brut (minim pe economie pt studii superioare fiind inginer constructor) ,mi se pare ca am luat mai putin decat trebuia. Daca ma puteti ajuta la un calcul exact sa stiu cat trebuia sa iau net in mana.Concediu medical este de 100 % .Va multumesc
As dori si eu sa stiu va rog cum se calculeaza concediul medical . Am salarul pe contractul de munca 1200 Brut , iar concediu medical iau 100 %. imi puteti spune varog cum se calculeaza , ca am primit banii pe 2 saptamani de concediu medical pe luna iunie si am luat doar 280 , iar din cate stiu eu trebuia sa iau in jur de 450. sunt in medical din 17 iunie.
Iar a doua intrebare ar fi daca as putea sa imi ridic eu banii de la casa de asigurari (din cate stiu eu concediu medical este platit de catre casa de asigurari in data de 15 a lunii urmatoare).
Va multumesc anticipat pentru ajutorul dumneavoastra dumneavoastra.

vreau si eu sa stiu daca se plateste 100 % concediu de odihna sau mai putin.lucrez ca si inginer constructor la o firma de constructii.va multumesc anticipat pt ajutor
Ati putea sa imi spuneti aproximativ o suma , cam la cat se ridica ? si daca castigi procesul in cat timp iti recuperezi banii inapoi ?
Buna ziua.Din pacate revin cu alte intrebari avand in vedere ca nu sau rezolvat cele vechi :(.Am terminat preavizul in data de 5.02.2010 si nici pana in momentul de fata nu mi sau platit banii restanti....salariile pe 2 luni , cateva zile pe februarie,zilele de concediu (3pe anul trecut si cele aferente anului acesta) si am facut si o cerer pentru un salar compensator conform art.78 din CCM.Am facut sesizare la ITM pe data de 12 luna aceasta si dureaza destul de mult pana vine un raspuns de la ei.Am fost azi sa intreb de bani si tot de aceiasi nesimtire m-am lovit.Doresc sa ii dau in judecata si as vrea sa stiu daca se poate :
- din ce am inteles cheltuielile de judecata sunt gratuite de la stat in litigii privind drepturile salariale.Cum as putea gasi un avocat care sa ma ajute ? exista persoane anume care se ocupa de asa ceva sau pot apela la oricine
- trebuie sa platesc avocatul respectiv sau ceva cheltuieli de judecata ? o sa am nevoie de bani pentru asta sau avocatul va fi platit de stat ..sau la terminarea procesului .
Va multumesc anticipat
Imi cer si eu scuzele de rigoare si sunt constient , ca fiind un forum public nu are nimeni obligatia sa raspunda acestor intrebari.dar ma gandeam ca daca nu primesc raspuns intr-o perioada mai scurta, mesajul postat sa fie lasat in urma (avand in vedere numarul destul de mare as zice eu de intrebari de pe acest forum).Va multumesc pentru ajutor si inca o data scuzele mele pentru aceasta nerabdare.