avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Activitate Pop I

Activitate Pop I

Cum se poate stabili programul de lucru,respectand Codul muncii,pentru agentul de paza,care efectueaza munca doar pe timp de noapte,intre orele 18 si 6.Avand in vedere ca el vine doar noaptea,respectand obligatia de a da liber 24 ore,urmatoarea lui tura este dupa 36 ore.Mai trebuie sa-i dai si cele doua zile consecutive libere pentru sambata si duminica?
Răspuns la discuția Executare silita
Precizez: terenul ipotecat nu este cel de sub constructie.Constructia este situata pe un teren care nu este al societatii.
Societatea a contractat un credit care a fost garantat cu un teren pe care este amplasata o constructie,proprietatea societatii.In momentul de fata suntem in faza de executare silita,datorita neachitarii creditului.
Confruntand actele de la Cartea funciara cu realitatea de pe teren(facand masuratori),observ ca pe terenul existent pe extrasul CF,nu exista nicio cladire,cladirea fiind faptic amplasata pe terenul vecin.
V-as ruga,sa ma sfatuiti ce demersuri legale ar trebui sa fac in momentul de fata.Bineinteles ca dorinta mea ar fi sa opresc in ceva mod executarea .
Discuție Composesorat
Daca un composesorat primeste bani de la Apia si nu-i utilizeaza pe toti,are dreptul de a imparti banii ramasi la membrii composesoratului?Ce impozite plateste dupa banii distribuiti?Totodata v-as ruga sa ma lamuriti ce declaratii se depun la fisc pentru composesorate.
Discuție Bilant
As dori nsa stiu cat este amenda pentru nedepunerea bilantului pe anul 2009 sau daca exista alte sanctiuni.
In anul 2008 ,societatea a contractat un credit pentru achizitionarea unui utilaj.Creditul a fost garantat cu utilajul respectiv si cu un imobil proprietate personala.In anul 2009 societatea a intrat in faliment.Momentan s-au evaluat activele firmei,urmand vanzarea lor.Banca de unde am luat creditul,nu mai are rabdare sa-si recupere creditul din vanzarea utilajului,ci vor sa se indrepte spre imobilul gajat.
Au acest drept? In caz afirmativ ce demersuri putem intreprinde pentru a stopa sau cel putin a mai amana acest fapt ?
O societate comerciala platitoare de TVA,care efectueaza servicii in contructii in state membre UE,pentru persoane fizice,intocmeste factura cu TVA sau fara?
Am urmatoarea situatie:In anul 2007 am achizitionat un cap tractor.In decembrie 2009,acest auto a fost distrus complet in urma unui accident .In acest sens exista PV din partea politiei si PV din partea societatii de asigurari,care achita dauna totala.
Intrebarea este:La data scoaterii din evidenta,trebuie sa fac ajustarea taxei deductibile cf.Art.149/Codul fiscal?
Răspuns la discuția SOMAJ TEHNIC
Cine plateste contributiile ? Societatea clar ca nu plateste contributii pentru ca este scutita de plata contributiilor aferente somajului tehnic.
Discuție SOMAJ TEHNIC
Perioada somajului tehnic este luat in considerare ca vechime la calculul pensiei?