avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate me4_vanesa

Activitate me4_vanesa

Răspuns la discuția minor 4 ani
buna seara, va multumesc pt raspuns. as dori sa ma stiu in cazul in care el va iesi din inchisoare, necerand drept de vizita la proces , poate in vreun fel sa ma oblige sa vada fetita?? sau e nevoie de un alt proces??
Discuție minor 4 ani
am o fetita de 5 ani dinte-o relatie de concubinaj, in urma procesului avut mi-a fost incredintata spre crestere avand o sentinta definitiva si irevocabila, tatal ein nua cerut in instanta program de vizita(mentionez ca este inchis pt. trafic de persoane), as dori sa stiu in cazul in care eu urmeaza sa ma casatoresc cu un cetatean strain, fetita mea cum se va numi?? cum poate viitorul meu sot sa o ia pe numele lui , daca este posibil si daca tatal ei natural are vreun cuvant de spus in legatura cu aceasta?? va multumesc
Răspuns la discuția incredintare minor
am angajat un avocat, dar nici nu va puteti inchipui felul in care acesta esta amenintat in sala de judecata(vei vedea tu ce o sa patesti cand ies de aici),pur si simplu vb cu doamna judecatoare fara nici un fel de respect. martorii pe care i-am prezentat in fata instantei sunt de varsta a2-a, considerand ca asa este mai indicat nedorind sa fie prezenta stiu eu vreo prietena de-a mea de aceeasi varsta eu avand25. el nu stiu sa aibe martori, tot ce face este sa amane procesul dintr-un termen la altul. in cazul in care obtin custodia fetitei cum trebuie sa procedez, ca atunci cand ea va fi vizitata de el , aceasta vizita sa se desfasoare in prezenta cuiva, deoarece nu pot sa o las singura cu el. ma ameninta si imi rade in nas ca acest proces e doar un circ pt. el si oricum va lua copilul, il cred in stare de asa ceva; mentionez ca atunci cand fetita avea 2 ani a smuls-o pur si simplu din bratele mamei mele si copilul a plans 3 ore(in tot acest timp vb la tel cu el rugandu-l sa o duca acasa), iar el nu avea nici o reactie, o chinuia efectiv si nu ii pasa.
situatia mea este urmatoarea: am o fetita de 4 ani dintr-o relatie de concubinaj, respectivul este inchis pt. trafic de persoane. eu am solicitat in instanta incredintarea minorei, nesolicitand nici macar pensia alimentara deoarece oricum nu are cu ce sa o plateasca.am plecat din tara si lucrez legal in grecia(am adaugat la dosar toate actele necesare pt a dovedi acest lucru).la fiecare 2 luni ma intorc in tara si stau o perioada de o luna poate chiar 2 in romania dorind ca fiica mea sa nu imi duca lipsa. la ancheta sociala desfasurata la adresa mea din c.i(casa parintilor mei) s-a constatat ca fetita traieste in cele mai bune conditii(am incercat sa ii ofer poate cat au 2-3 copii la un loc),neducand lipsa de nimic.am atasat la dosar hartiile prin care dovedesc ca in fiecare luna trimit bani(200pana la 500euro).inainte de plecarea mea am lucrat si in rom.fiind si in concediu prenatal. pe cealalta parte tatal minorei 2ani a fost inchis iar restul plecat in afara.precizez ca este si un om foarte violent cu toate ca nu l-am reclamat personal niciodata, au fost anumite reclamatii facute de parintii mei cand a fost chemata politia pt. scandalurile facute de el. din momentul in care am facut acest copil el poate mi-a dat in jur de 200euro in 4 ani. nu poate sa demonstreze prin nici un act ca a lucrat vreodata(nici nu a facut-o),sau ca are vreun venit propriu. acum se foloseste de domiciliul surorii lui aflata in alt oras pt ca ancheta sociala sa se desfasoare acolo, caci la adresa din c.i. nu ar putea demonstra ca are conditii de a creste un copil in comparatie cu locul unde creste fetita acum. cea mica este inscrisa la gradinita, are un program de viata adecvat varstei ei. precizez ca acum in instanta el invoca faptul ca actele ce demonstreaza faptul ca eu lucrez in afara tarii sunt false (aceste acte sunt semnate, stampilate, copiate in color si traduse fiind eliberate de politie,etc). ar putea el in vreun fel sa primeasca custodia? acest proces este din luna sept. si de fiecare data el il tot amana invocand fel de fel de prostii. va rog mult sa ma ajutati
Răspuns la discuția custodie copil
nu sustine ca sora lui va avea grija de copil, la procesul pe care l-a avut cand a fost condamnat(trafic de persoane), avea resedinta in bacau. am acest proces din septembrie am dus toate actele necesare, precum ca lucrez legal in strainatate acum el spune ca actele pe care le-am prezentat sunt false. in 4 ani cat are fetita 2jum a fost prin puscarii si in celelalt timp plecat in afara.de copil nu se va ocupa nimeni nici sora lui nici familia lui.pe fetita doar eu o cresc o intretin, la fiecare max 2 luni sunt in romania. drepturile ei unde sunt? consider ca totul e o bataie de joc si un copil e privat de fericire din cauza unui sistem de 2 bani, doar amanari si amanari
Discuție custodie copil
este normal ca ancheta sociala sa se faca la o alta adresa decat cea din cartea de identitate? deoarece in procesul pe care il am tatal minorei arestat fiind a solicitat ca ancheta sociala sa se faca in alta localitate, adresa apartinand surorii lui. el este domiciliat in bacau, in cartea de identitate. este legal?
Răspuns la discuția incredintare minor 3ani
procesul l-am deschis in luna septembrie si de cateva ori tatal fetitei l-a amanat pe motiv ca nu are avocat, ori a fost mutat dintr-un penitenciar in altul si nu s-a prezentat. eu nu am solicitat nici macar pensie alimentara, muncesc in strainatate dar la fiecare 2 luni ma duc in tara. fetita este inscrisa la gradinita si nu vreau sa ma laud dar cei ce au venit sa vada in ce condiitii creste au ramas surprinsi de ceea ce ii ofer. cu tate acestea el ma ameninta spunandu-mi ca va amana procesul pana va fi eliberat si oricum nu voi obtine copilul. este un om foarte violent
am o fetita de 3 ani si un proces pe rol pt incredintarea ei, dintr-o rel de concubinaj. tatal ei este inchis pt trafic de persoane... oare voi castiga procesul?