avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... minor 4 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

minor 4 ani

am o fetita de 5 ani dinte-o relatie de concubinaj, in urma procesului avut mi-a fost incredintata spre crestere avand o sentinta definitiva si irevocabila, tatal ein nua cerut in instanta program de vizita(mentionez ca este inchis pt. trafic de persoane), as dori sa stiu in cazul in care eu urmeaza sa ma casatoresc cu un cetatean strain, fetita mea cum se va numi?? cum poate viitorul meu sot sa o ia pe numele lui , daca este posibil si daca tatal ei natural are vreun cuvant de spus in legatura cu aceasta?? va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters188379 , utilizator 22:55, 29 Ianuarie 2011
Buna seara !
Copilul isi va pastra numele avut conform certificatului de nastere , chiar daca dvs. va veti casatori ( si schimba numele ) . Se poate schimba pe cale administrativa numele copilului , in conditiile legii , insa trebuie stiut faptul ca rubrica tatal copilului va ramane neschimbata ....
buna seara, va multumesc pt raspuns. as dori sa ma stiu in cazul in care el va iesi din inchisoare, necerand drept de vizita la proces , poate in vreun fel sa ma oblige sa vada fetita?? sau e nevoie de un alt proces??
poate solicita pe calea unei noi cereri la instanta
buna.daca te vei recasatori viitoru tau sot daca vrea sa anfiieze fetita este nevoie ca tatal biologic sasi dea acordu daca el nu e de acord nu vei putea.si ptr dreptu de vizita trebue sa deschida ptr dreptu de vizita.bafta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am nevoie de procura de la fostul concubin sa scot copilul minor in afara tarii numai o saptamana la prietena mea? Alexandradragobete Alexandradragobete Buna-ziua! Sunt mama unui copil minor in varsta de 10 ani in grija mea si de cand s-a nacut, a stat numai la mine, in casa mamei mele. In urma unui concubinaj ... (vezi toată discuția)
O hartie,care poate schimba viata unei fetite maria.monica38 maria.monica38 Suntem in Norvegia de un an,eu fetita din prima casatorie,si actualul meu sot. Acum ne-am reinnoit cerea la politia din Norvegia,ptr a ramane aici ... (vezi toată discuția)