Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am nevoie de procura de la fostul concubin sa scot ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am nevoie de procura de la fostul concubin sa scot copilul minor in afara tarii numai o saptamana la prietena mea?

Buna-ziua! Sunt mama unui copil minor in varsta de 10 ani in grija mea si de cand s-a nacut, a stat numai la mine, in casa mamei mele. In urma unui concubinaj de 1 an, am ramas insarcinata cu un copil. Fostul concubin nu a recunoscut copilul, asa ca i-am dovedit paternitatea in instanta, cu test Adn si doi martori, toata procedura. In urma procesului, instanta a constatat ca paratul este tatal minorului, a schimbat numele minorului, de pe numele meu l_a trecut pe numele tatalui. In fine, l_a obligat si la pensie alimentara si l_-a obligat sa plateasca testul Adn catre stat. Copilul a ramas in grija mea incontinuare pana la majorat, tatal lui necerand in instanta nici drept de vizita, totusi l_a vizitat cand a dorit, eu neingradindu_i acest drept niciodata! Problema este ca pe hotararea paternitatii nu scrie copilul sa ramana in custodia mamei pana la majorat. Copilul este pe numele tatalui in certificat. Am o prietena in strainatate care doreste sa ii trimit copilul meu in vacanta cu avionul o saptamana, cu o stewardesa. Intrebarea mea este daca am nevoie de aprobarea tatalui minorului, procura de la notar ptr. a_l scoate in afara tarii sau nu? Eu sunt reprezentantul legal al minorului in instanta si asta scrie si pe hotarare. Va rog sa imi raspundeti! Multumesc! Cu respect!
Alexandradragobete, utilizator
Buna ziua
Da, pentru a scoate copilul din tara, aveti nevoie de consimtamantul tatalui, dat prin notar.
Depinde ce hotarare aveti.
Daca sentinta este data pe noua lege trebuie declaratie notariala de la tata.