Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Test ADN
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Test ADN

As dori sa știu dacă în urma unui test ADN sunt obligata sa trec tatăl in certificatul copilului și ce dreptul are în acest caz tatăl Menționez că nu eu am cerut testul ADN.
Paternitatea se stabileste prin recunoastere sau prin hotarare judecatoreasca.
Testul ADN este doar o probă ce se administrează în instanță pentru stabilirea filiației (a paternității în acest caz), hotărârea instanței fiind executorie, nu testul!
un test ADN facut in cadrul unui proces?
copilul are deja o paternitate stabilita fata de un alt barbat? (adica este un nume la rubrica tatalui la acest moment?)

stabilirea paternitatii aduce si drepturi (de a avea legaturi personale cu minorul, de a participa la cresterea si educarea lui, de vizita, etc) si obligatii (pensia de intretinere, de ex).
de asemenea, in consecinta, copilul isi va mosteni tatal.
daca s-a stabilit paternitate, nu tine dvs sa il treceti, starea civila va elibera un alt certificat, al dvs nu mai e valabil, se anuleaza.