avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate transylvae

Activitate transylvae

Buna,
se cunoaste faptul ca o societate comerciala care are ca activitate principala intermedierea locurilor de munca - cod CAEN 7810 - trebuie sa fie "autorizata" de catre ITM-ul teritorial. Aceasta autorizatie de functionare se obtine prin prezentarea unui dosar la ITM, care trebuie sa contina printre altele si niste oferte ferme de munca pe care firma de intermediere sa le publice in media pentru a gasi candidati potentiali.

Sa admitem ca exista cateva oferte de la niste firme din Romania. Autorizatia este primita, firma isi incepe activitatea insa ulterior primeste si niste oferte de la niste angajatori din afara tarii.

Intrebare : poate ea sa recruteze candidati romani pentru acele oferte ? Contravine legii ? Este acea autorizatie specifica Romaniei sau este generica ?

Mentionez ca vorbim aici de cod CAEN 7810 ( intermediere pura cu comision de la angajator ) NU de 7820 ( leasing de personal, plasare temporara, etc ... ).

Multumiri.
Buna,
din pacate nu am gasit si nu am primit niciun model.
Imi mentin cererea cu mentiunea ca pot sa si platesc pentru un model valid.
Ma gandeam eu ca e asa. Face (mult) sens :)
Merci.
Buna, as dori sa stiu daca se poate schimba numele de familie al copilului la nastere. Bunaoara as dori ca fetita mea care se va naste in iunie 2013, sa ia numele de familie al bunicilor mei din partea mamei ( evident diferit de cel pe care il am eu ).
Sunt sigur ca pot sa ii schimb numele DUPA ce eventual ii fac ceritificat de nastere cu numele meu de familie sau al sotiei, sau amandoua combinate, insa as vrea sa stiu daca i-l pot schimba DIRECT la nastere, legal ...
Merci
Multumesc pt link. Este de departe ceea ce doresc, caut un model tipic intre o firma de recrutare din Romania si un client din strainatate pentru un candidat roman.
Ideal ar fi un model pentru care s-a primit deja autorizatia.
Intreb pur si simplu daca cineva poate sa faca un pustiu de bine, nu ca as fi lenes insa nu am timp.
Eventual sunt pregatit sa si platesc.
Multumesc.
Merci mult, astea le stiam. Insa e destuld e complicat sa le adaptezi cu termeni ( mai ales ca vor trebui tradusi in germana pentru contract ) juridici daca nu sunt de meserie, de aceea am cerut ajutorul cu un MODEL. Care request mi-l mentin.
Nu vreau sa mai risc sa pierd timp, bani si umblat si sa imi fie refuzata din nou din cauza ca nu stiu ce aspect nu li se pare ok.

Cu multumiri anticipate.
Buna, recent am incercat sa depun la ITM o oferta de munca din strainatate, pentru obtinerea autorizatiei de functionare pe Cod CAEN 7810.
Contractul intre firma mea si clientul din strainatate eu zic ca e bine facut, este un contract standard din Germania.
Mi-a fost insa respinsa pe motiv ca nu contine de-ajuns elemente din legea romana.
Nu mai vreau sa pierd timp si umblat, vreau sa ma apuc de lucru serios si intentionez sa obtin autorizarea cat mai repede.
Poate cineva sa ma ajute cu un model de contract cu care a obtinut autorizatia, in asa fel incat sa il adaptez clientului meu, sa i-l trimit ca sa vada daca e ok pentru oferta lui, sa il semneze si sa mi-l trimita inapoi ?

Mentionez ca am intrebat clar si la modul obiectiv la ITM daca au un template pentru asa ceva si mi s-a raspuns tot asa de obiectiv ca NU.

Multumiri anticipate.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
O ultima intrebare : cand merg sa infiintez firma la RC, trebuie sa depun ce fel de certificat fiscal ? Al meu ca persoana fizica in calitate de viitor administrator sau certificatul fiscal al fostei firme ? Ceva imi spune ca al meu personal, insa vreu sa fiu sigur.
Multumesc.
Buna la toata lumea.
Am nevoie de putin ajutor si tin sa multumesc anticipat pentru el.

Am avut o firma care a fost radiata anul trecut ( pe site-ul MF apare asa : Stare societate: DIZOLVARE CU LICHIDARE(RADIERE) din data 15 Noiembrie 2011 )

Doresc sa infiintez un nou SRL cu mine ca administrator si as vrea sa stiu daca ACUM fantoma fostei firme ma mai poate urmari ( fosta firma n-a avut impozitul forfetar platit dar ca printr-un miracol a fost sters cu vederea ... ). Cert este ca acesta este statutul ei acum ...

Stiu ca pare cam stupida intrebarea dar ... exista sanse sa pot folosi acelasi nume ?

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Impozit pe venit extern
Buna, nu stie chiar nimeni sa ma ajute cu un sfat ?
Merci !