avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Activitate claudiu0306

Activitate claudiu0306

Buna seara , sunt si eu in situatia urmatoare : firma al carei administrator sunt a fost dizolvata prin hotarare definitiva si irevocabila de catre tribunal in urma cerere ORC, sentinta devenind irevocabila acum 9 luni,acum am primit o citatie pentru un nou proces de radiere de data asta . La reclamant este tot ORC , ANAF nu figureaza pe nicaieri ca si parte in acest proces. As dori sa stiu daca exista posibilitatea radierii firmei fara un lichidator. Multumesc.
Răspuns la discuția Lichidare firma
Buna seara , sunt si eu in situatia urmatoare : firma al carei administrator sunt a fost dizolvata prin hotarare definitiva si irevocabila de catre tribunal in urma cerere ORC, sentinta devenind irevocabila acum 9 luni,acum am primit o citatie pentru un nou proces de radiere de data asta . La reclamant este tot ORC , ANAF nu figureaza pe nicaieri ca si parte in acest proces. As dori sa stiu daca exista posibilitatea radierii firmei fara un lichidator. Multumesc.
Răspuns la discuția LICHIDARE FIRMA
Buna seara , sunt si eu in situatia urmatoare : firma al carei administrator sunt a fost dizolvata prin hotarare definitiva si irevocabila de catre tribunal in urma cerere ORC, sentinta devenind irevocabila acum 9 luni,acum am primit o citatie pentru un nou proces de radiere de data asta . La reclamant este tot ORC , ANAF nu figureaza pe nicaieri ca si parte in acest proces. As dori sa stiu daca exista posibilitatea radierii firmei fara un lichidator. Multumesc.
Răspuns la discuția RADIEREA UNAI FIRME
Buna seara , sunt si eu in situatia urmatoare : firma al carei administrator sunt a fost dizolvata prin hotarare definitiva si irevocabila de catre tribunal in urma cerere ORC, sentinta devenind irevocabila acum 9 luni,acum am primit o citatie pentru un nou proces de radiere de data asta . La reclamant este tot ORC , ANAF nu figureaza pe nicaieri ca si parte in acest proces. As dori sa stiu daca exista posibilitatea radierii firmei fara un lichidator. Multumesc.
Răspuns la discuția cesiune drepturi succesorale
Buna seara,
Dvs sugerati ca cesiunea drepturilor succesorale inainte de dezbaterea succesiunii este ilegala ?
Răspuns la discuția cesiune drepturi succesorale
In regula,multumesc. In concluzie , dvs considerati ca merge inutil la notar la Vaslui, pt ca nepotul nu are deocamdata nicio calitate. Ideea e ca eu am vb la telefon cu mai multi notari de acolo, care mi-au zis ca pot incheia un asemenea act, daca nepotul vine cu acte de stare civila prin care sa demonstreze ca e ruda cu defuncta , mi-au zis ca cesiunea drepturilor succesorale poate fi facuta in momentul in care succesiunea este deschisa , iar deschisa este considerata automat ,in urma decesului matusii acestor 2 nepoti.
Răspuns la discuția cesiune drepturi succesorale
Ma depasesc cei mai multi termenii juridici.. imi puteti totusi spune daca nepotul respectiv, facand la notar dovada relatiei de rudenie cu defuncta prin acte de stare civila , imi poate cesiona drepturile lui inainte de dezbaterea succesiunii ? Succesiunea este in acest moment doar deschisa prin decesul matusii respective a lor,dar nu dezbatuta
Răspuns la discuția cesiune drepturi succesorale
Buna ziua !
Daca imi cedeaza toate drepturile lui succesorale ( imobile, terenuri arabile), atunci doresc sa stiu daca pot face eu in aceeasi zi dupa ce primesc aceasta cesiune,un act de promisiune de vanzare sau vanzare- cumparare prin care sa le cedez inapoi partea de teren arabil care imi va reveni in urma dezbaterii ulterioare succesiunii, act in care eu sa spun ca am primit toti banii, iar dupa dezbatere ei sa devina proprietari
Ideea e ca ei vor sa-mi cedeze viitoarea lor cota din garsoniera ,dar vor garantii ca eu vor primi inapoi terenul arabil din Vaslui .
Multumesc din nou.
Răspuns la discuția cesiune drepturi succesorale
Doamna Cristea ,
Va multumesc din nou pt raspuns si vreau doar sa stiu daca in actul de cesiune pe care doresc sa-l fac inaintea dezbaterii succesiunii se poate specifica de catre notar ca respectivii 2 nepoti ( din totalul de 5 nepoti ai defunctei ) imi cesioneaza doar drepturile lor asupra apartamentului din Bucuresti nu si asupra pamantului din jud. Vaslui, urmand ca eu , avand aceasta cesiune, sa dezbat mostenirea cu ceilalti 3 nepoti ai defunctei. M-ar interesa daca notarul poate formula ceva de genul : X accepta mostenirea si cesioneaza catre Y drepturile sale asupra spatiului locativ din Bucuresti, sau oricare alta exprimare care sa induca ideea ca cesiunea se refera strict la apartamentul din bucuresti si nu si la terenul arabil.Multumesc pt rabdare.
Răspuns la discuția cesiune drepturi succesorale
multumesc de raspuns , doresc doar sa specific faptul ca succesiunea nu a fost dezbatuta ci doar deschisa, prin decesul defunctei.In aceste conditii pot sa trag concluzia ca respectivul nepot imi poate cesiona doar eventualele drepturi din apartament, fara sa imi cedeze nimic din acel teren?