avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate janedoe45

Activitate janedoe45

Buna ziua, am un contract de executare semnat cu BEJ, plata se face lunar. Am vrut sa vand un teren si apare urmarit, desi in hot jud. specifica executarea se face cu exceptia imobiliara. cum procedez sa-l scot de sub sarcina? Cu respect,
Multumesc frumos pentru raspuns! Cu respect!
Discuție Taxa de mediu
Buna ziua, se plateste taxa de mediu sau nu se mai plateste la inmatricularea unei masini cu numere de Ro, care isi schimba proprietarul. Cu respect,
Multumesc. Pentru decontarea navetei cadrelor didactice trebuie dovada ca detii autovehicolul cu care faci naveta in mod legal, eu am cumparat masina, dar n-am transcris-o pe numele meu, din motive financiare si fac naveta cu ea. Inafara de contractul de vanzare-cumparare nu am alt act. Dierctorul si contabila ma tot trimit sa fac contact de comodat , sa fac procura....
Buna ziua, pentru situatia in care conduci un autovehicul care nu este proprietatea celui care il conduce ce acte notariale sunt necesare? Cu respect,
Buna ziua,
In conditiile in care sotii sunt casatoriti si casa este prroprietatea sotiei , sotul poate primi notoficare de parasire a domiciliului de la un avocat? In notificare se solicita in mod ferm parasirea domiciliului in termen de 5 zile. Cei doi soti au 2 copii.
Va multmesc. Cu respect,
Răspuns la discuția Executare silita
Multumesc,
Lamurire: In cei 3319,70 lei erau cuprinse deja cheltuielile de executare.
Stima,
Buna seara,
Am fost executata silit pentru un imprumut catre Comcas de catre BEJ Mociran Viorel Satu Mare, suma totala a creantei 3319,70lei, in acest moment in contul BEJ au intrat 4125,63lei din care catre Comcas s-au virat abia 1408 lei, desi retinerea s-a facut pe statul de plata. Diferenta de bani cum o pot eu recupera? Pe parcursul executarii silite Comcas m-a sunat si i-au atras atentia ca nu le intra banii in cont. De la BEJ Mociran la Comcas ceva nu a functionat . Eu ar fi trebuit deja sa primesc procesul verbal de incetare a executarii si sa mi se ridice poprirea de la banca. Angajatele BEJ au spus sa merg eu sa duc la banca hartia, insa le-am spus ca nu intra in sarcina si atributia mea acest lucru.
Respect, astept pareri
Răspuns la discuția Drept penal- sentinta
Multumesc pentru raspuns.
Dar daca nu are banii, pentru plata acestor cheltuieli ce se intampla?
Cu respect.
Solutie: Condamnă pe inculpatul P.I.A. fără antecedente penale, pentru săvârşirea infracţiunii de: vătămare corporală prev. de art. 181 alin. 1 Cod penal, în baza art. 74 lit. a Cod penal, rap. la art. 76 lit. e Cod penal, la pedeapsa de 4 luni închisoare. În temeiul art. 861 şi 862 Cod penal, dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, pe un termen de încercare de 2 ani şi 4 luni. În baza art. 863 Cod penal, pe durata termenului de încercare de 2 ani şi 4 luni, dispune ca inculpatul să se supună următoarelor măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la datele fixate la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Satu Mare; b) să anunţe în prealabil orice schimbare de domiciliu, reşedinţă sau locuinţă şi orice deplasare care depăşeşte 8 zile, precum şi întoarcerea; c) să comunice şi să justifice schimbarea locului de muncă; d) să comunice informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele lui de existenţă. Datele prevăzute la literele b), c) şi d) se comunică serviciului menţionat la litera a). În temeiul art. 863 alin. 3 lit. a şi d Cod penal, pe durata termenului de încercare, impune inculpatului obligaţia să nu intre în legătură cu partea vătămată LUKACI ILONA. Supravegherea executării obligaţiei prev. de art. 863 alin. 3 lit. a Cod penal se face de Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Satu Mare – de la domiciliul inculpatului. Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 864 Cod penal, privind cazurile de revocare a suspendării executării pedepsei sub supraveghere. În temeiul art. 71 alin. 1 Cod penal, interzice inculpatului drepturile prev. de art. 64 alin. 1 lit. a teza II Cod penal, şi, în baza art. 71 alin. 5 Cod penal, iar pe durata suspendării executării pedepsei închisorii, se suspendă şi executarea pedepselor accesorii. În baza art. 14 Cod de procedură penală, rap. la art. 346 Cod de procedură penală, obligă pe inculpat la despăgubiri civile: - în sumă de 215 lei reprezentând daune materiale şi 2.500 euro cu titlu de daune morale, sau echivalentul în lei la data plăţii, către partea civilă Lukaci Ilona, domiciliată în Baia Mare, str. Motorului, nr. 13A/24, jud. Maramureş; - în sumă de 539,09 lei, în favoarea părţii civile, Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă – Clinica Chirurgie Maxilo-Facială nr. 2, cu sediul în Cluj Napoca, str. Cardinal Hossu Călin, nr. 37, jud. Cluj. În temeiul art. 191 Cod procedură penală, obligă inculpatul la plata cheltuielilor judiciare în favoarea statului în sumă de 350 lei, din care 200 lei reprezintă onorariul pentru apărătorul din oficiu av. Raţiu Simona. Cu drept de recurs, în termen de 10 zile de la pronunţare cu inculpatul şi de la comunicare cu restul părţilor. Pronunţată în şedinţa publică, din 15.11.2012. La aceasta solutie urmeaza ca cel inculpat sa plateasca si banii?
Va multumesc pentru raspuns!
Cu respect,