avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate xan

Activitate xan

Răspuns la discuția Somaj .
Multumesc pt raspuns! Apreciez!
Răspuns la discuția Retinere cheltuieli executare.
sa inteleg ca taxele catre executorul judecatoresc vor fi recuperate de la giranti.
Multumesc!
Discuție Somaj .
Pfa-ul sotului nu realizeaza un venit de 8468lei/an. Are contract cu CAS ,CASS si AJOFM de la infiintare. Acum vrea sa intre in somaj pt ca realizeaza venituri mai mici. La finante i s-a spus ca trebuie sa-si suspende activitatea , apoi ca trebuie sa-si continue plata catre CAS pana in ian. 2013.
Poate sa-si inainteze dosarul la somaj acum in oct. 2012 ?
Plateste contributie la CAS si incaseaza somaj? E posibil?
Multumesc!
In conditiile in care s-a incheiat un contract cu executorul judecatoresc pt incasare debit iar debitul a fost lichidat prin cesiune de creante de catre alta firma (firma respectiva solicitand expertului judecatoresc sa intrerupa executarea) e normal sa fie retinute cheluielile de executare de la giranti?
Multumesc!
Răspuns la discuția Fermier AF , PF SAU II
multumesc!
De vechime nu stiti e sau nu obligatorie?!
Buna seara!
Intentionam sa investim o suma frumusica in cresterea porcilor .Nu reusim sa intelegem inca diferente intre cele trei forme AF, PF SI II si care dintre ele ne avantajeaza?
Situatia ar fi urmatoarea:
-sotul somer
- eu am certificat producator valabil pana in august cu contracte incheiate la sanatate,somaj si pensii, dar care odata expirat paaaa......... in baza altui certificat nu mai pot contribuiiX-(.
-acum cautam sa ne calificam .
Avand in vedere situatia am vrea sa facem asociatie familiala pt ca in cazul in care unul dintre noi ar gasii o slujba(in viitorul apropiat sper) sa se poata angaja iar celalalt sa se ocupe de ferma.Contributii la stat cum putem plati? Doar unu sau amandoi?
Ce am citit si nu inteleg conditia cu vechime de 2 ani pe catrea de munca in cresterea de animale( domeniul in care deschid).....pai de unde ... nici pe aproape vechime avem dar in alte domenii#-o.
Va multumesc!



Răspuns la discuția CONTRIBUTII PENSIE PFA 2011
La inceputul lunii ian. am fost sa platim contributia la pensii (in calitate de producator agricol) si nu aveau norme de aplicare .... la sf lui ian. am achitat 222 lei/luna. Deci da e adevarat!:(
Răspuns la discuția Calcul corect somaj
Alexandrustefan87 a scris:

1. Da, orice suma care primeste un angajat trebuie sa fie impozitata, iar contributiile trimise la stat, inclusiv somajul.
2.Daca ei o sa continue sa va trimita prost adeverinta va sfatuiesc sa mergeti la itm si sa faceti o plangere, ca adeverinta care va dat-o nu corespunde cu ce s-a intamplat.


chiar cu contractul de munca suspendat????? mai intreb odata :"> am citit in alta parte a forumului ca in perioada de CM suspendat somaj nu se retine .
:hm:
Acum cateva zile aflu din intamplare ca am un amarat de somaj in comparatie cu fostii mei colegi plecati in aceasi perioada din firma X-( prin urmare incep sa dau telefoane dar ma lovesc de indiferenta si regrete.
Pe scurt situatia:
-angajata cu vechime de ~12 ani in concediu crestere copil pana in 07.02.2010
-de la implinirea vartei de 2 ani a copilului stau in concediu medical pana in aprilie de frica concedierii:">
-in aprilie plec din soc. cu acordul partilor ( art 55 CM) primind si prima de fidelitate
-ma angajez la o alta soc. care imi reduce postul dupa doar cateva luni:(.
Cand am depus dosarul la somaj am dus 2 adeverinte(cate una de la fiecare soc ) fara sa analizez ce luni si ce sume sunt trecute#-o.
Acum am sunat la primul angajator care mi-a trecut prima de Craciun luna dec 2009(cand aveam CM suspendat) si prima de Pasti( la fel CM suspendat) in adeverinta dar nu si prima de fidelitate acordata in aprilie ca deh. era mai mare??? Raspunsul lor : au greseit adeverinta pe perioada suspendarii CM nu se retine si vireaza somaj.
Intrebarile mele :
- se retine si vireaza somaj din prime de sarbatori si prime de fidelitate acordate in CM suspendat?
-ce pot face acum ? prima soc. imi trimite o alta adeverinta cu doua luni in fata (2008) sa merg la somaj si sa ma descurcB-)

Multumesc anticipat!
Va rog sa-mi spuneti daca au aparut normele de aplicare la OG nr. 13/23.02.2010 privind reglementarea unor masuri in vederea stimularii crearii de noi locuri de munca si diminuarea somajului.
Multumesc!:)