avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate alina arp

Activitate alina arp

Buna ziua,tatal meu in virsta de 70 ani a fost deportat in baragan impreuna cu fratii si parintii,beneficiaza de acea pensie speciala.Intrebarea este daca eu (40 ani ) si sora mea 47 ani avem dreptul sa primim vre o indemnizatie ( tata a auzit ceva cind si a platit cotizatia) dar nu gasesc nimic in acest sens sau poate este dar nu inteleg terminologia.Va multumesc
Răspuns la discuția indemnizatie gradul 1 copil
Buna ziua ,am citit legea dar nu am gasit nicaieri specificat faptul ca daca se prelungeste concediul de la 2 la 3 ani pt copilul cu handicap exista sau nu acele drepturi .Nu inteleg daca copilul va avea pina la virsta de 3 ani alocatia de 200 de lei + drepturile ce se cuvin copilului cu handicap 96+68 lei .Va multumesc
Buna ziua,copilul meu in virsta d 1,10 ani a fost incadrat in gradul 1 de handicap.Eu am ales sa prelungesc concediul pina la virsta de 3 ani incepind de luna asta inca un an .Intrbarea mea este urmatoarea copilul mai beneficiaza de altceva in afara de alocatia de 200 lei ?Comisia care l-a examinat a spus ca are mai multe drepturi dar nu foarte explicit .
Răspuns la discuția drept de mostenire
da succesiunea a avut loc in anul 1996 ,-initial inainte de moartea parintilor toti fratii cedau partea lor socrului meu pentru ca el se ocupa de ingrijirea parintilor si a proprietatii ,dar la ziua succesiunii nu a mai dorit nici unul sa cedeze si din acel moment nici nu au mai trecut pe acolo .
Multumesc,
Răspuns la discuția drept de mostenire
pai da dar eu au pretentii fiecare cit nu face toata casa ,de asta am intrebat daca exista o lege in acest sens ,v-am spus casa are 100 ani ..:duh:
Buna ziua ,

am nevoie de o informatie la care se pare ca din diverse motive nu putem avea acces .
Este vorba de socrul meu ,in anul 1996 parintii au murit si casa parinteasca dupa taxa de succesiune a ramas celor 4 frati (socrul + 3 fratii),acesia refuzind sa-i lase doar dumnealui dreptul de mostenire (tinind cont ca toti fratii in timpul vietii parintilor i-au dat de inteles ca nu se vor mai intoarce sa locuiesca in casa parinteasca si daca doreste poate sa vina el).
Din anul 1997 in afara de socrul meu ,nici unul dintre frati nu a mai trecut pe la casa parinteasca ,socrul meu platind tot ce inseamna taxe si impozite .Casa are 100 de ani statea sa cada ,iar socrii au inceput sa renoveze ,investind sume importante de bani si foarte multa munca.
Intrebarea este urmatoarea CUM POATE DEVENII UNIC PROPRIETAR ,in conditiile in care ceilalti frati nici nu contribuie dar nici nu vor sa-i cedeze partea lui ,fiecare avind alte proprietati solide ?
Din anul respectiv socrii mei locuiesc in aceasta casa, la acest moment casa fiind locuibila datorita dumnealor ,ultima renovare fiind facuta prin anii 50.
Exista vre-o cale de urmat in acest sens?
In speranta unui raspuns va multumesc anticipat,
Ing Avramescu Alina.
Buna ,
am o mare problema din 17 august 2009 am devenit somera (450 Ron /luna),si pina in mai 2010 . A M LUCRAT DIN 27.11.2004 PINA IN 13 IULIE 2009), am ramas insarcinata practic ar trebuii sa nasc in octombrie 2010..Intrebarea este daca eu pot beneficia de indemnizatia de crestere copil si de ce suma beneficiez si daca dupa terminarea somajului in luna mai ,trebuie sa platesc asigurarile sociale ce suma ?
Va multumesc anticipat
Alina Avramescu