avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate ema vintila

Activitate ema vintila

Discuție Pret intabulare
Cat ma costa exact intabularea unei case cu valoarea impozabila de 73080 lei?
Lucreaza acolo in sera de 25 de ani. S-a imbolnavit si a fost trimisa de catre medicul de familie la control, in Bucuresti. Cum putem proceda? Le poate intenta proces?
Este vorba despre soacra mea. O viata intreaga a lucrat intr-o sera din slobozia. In urma unui control medical, efectuat la bucuresti in luna octombrie 2013, la institutul de pneumoftiziologie "Marius Nasta", a fost diagnosticata cu bronhopneumonie si astm, ea nemaiputand sa lucreze in acea sera. Au transferat-o intr-un parc, ca ingrijitor. Acum, fosta ei sefa, vrea cu tot dinadinsul sa o cheme inapoi sa lucreze in acel mediu, aceasta fiind un pericol real pentru soacra mea. Mentionez ca nu i-au dat nici un act; ea inca apare in documentele firmei ca fiind lucrator in sera. Cum ne sfatuiti sa procedam? Pe cine trebuie sa tragem la raspundere?
Răspuns la discuția Recunoastere minor
copilul este bucuros ca are un tata, de cand m-am casatorit. eu locuiesc in slobozia iar fetita nu sta cu noi, sta la bucuresti,cu parintii mei, fiind la scoala acolo. credeti ca ar putea fi asta un impediment?
Răspuns la discuția Recunoastere minor
sigur ca nu mostenirea este motivul acestei adoptii. sotul meu vrea sa fie si el tatal copilului meu
Răspuns la discuția Recunoastere minor
copilul are 8 ani. asa am si spus, ca e dintr-o alta casnicie.... cum se poate face procedura de adoptie? copilul poate pastra numele meu de fata (vintila) intai si apoi sa il adauge pe cel al sotului (draghici) ca sa nu fie nici o schimbare in catalogul de la scoala? ce trebuie sa facem? mentionez ca din actuala casnicie nu avem inca un copil. problema mea este mai ampla si as vrea sfaturi cat mai detaliate... sotul meu este pompier si in caz de deces, doamne fereste!, vreau ca eu si copilul meu sa fim unicii mostenitori.
Răspuns la discuția Recunoastere minor
in certificatul de nastere al copilului nu este trecut nimeni ca tata.
Buna Ziua!

Am si eu o nelamurire... Am un copil dintr-o alta casnicie si actualul sot ar vrea sa il recunoasca cu drepturi depline. Cum putem proceda?

Astept raspunsul dumneavoastra.

Va multumesc anticipat!
Buna dimineata! Joi, 21 ianuarie, a avut loc o sedinta la locul meu de munca, prin care ni s-a spus ca se reorganizeaza departamentul de vanzari si ca a mai fost angajata inca o fata pe postul de reprezentant vanzari prin telefon. Vineri, 22 ianuarie, am fost notificata ca mi se desfiinteaza postul, culmea, tot reprezentant vanzari prin telefon. In notificare nu m-au instiintat ca pot lucra doar 4 ore pe zi, nu mi-au zis nici de salariul compensatoriu la care as avea dreptul.... Si as vrea sa ii dau in judecata... Nu stiu cum sa procedez, patronul este un domn foarte sus-pus ca sa-i zic asa, iar mama este inca angajata lui. Si imi este frica sa nu o concedieze si pe ea, daca fiica ei le intenteaza proces. Cum credeti ca as putea proceda? :(


daca le trimit cererea prin posta cu confirmare de primire, cum demonstrez ca in acel plic a fost cererea aceea?

multumesc frumos!