avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Activitate traian36

Activitate traian36

Discuție Drepturi ITM
Buna ziua ,am un magazin la sat care nu are prea multi clienti .am angajat sotia cu orar de 4 ore ,vine clientul suna merge sotia il serveste si inchide iar magazinul.astazi mia venit control de la ITM si printre alte hartii mia cerut sa vada Pluurile(ceea ce se bate in casa peste zi ),presupun ca sa vada orele cand sa batut produsele in casa de marcat.au dreptul sa solicite asa ceva ?daca da care e sanctiunea pentru ca sa batut in casa de marcat in afara programului de lucru ?este vreo portira de iesire pentru a scapa de amenda ?multumesc anticipat tuturor celor care vor avea amabiltayea de a raspunde .
Discuție Alcool la volan
buna ziua ,am intrat cu masina personala intr-un copac,mentionez ca am fost singur in masina si nu au fost nici un fel de victime ,decat eu ,la venirea politiei am avut 0.90 alcool in aerul expirat,stiu ca am gresit ca mam suit baut la volan...intrebarea mea catre d-vs este.ce trebuie sa fac de acum in colo,trebuie sa imi iau un avocat ?sau ma pot duce si singur la politie pentru procesul verbal...sau care sunt demersurile intr-un astfel de caz,care ar fii consecintele pentru ceea ce am facut,va multumesc anticipat in eventualitatea unor raspunsuri,sa aveti o zi frumoasa, traian
Răspuns la discuția telefonie mobila - roaming!
va salut,da am activat pentru tara unde am fost,dar sincer asta e hotie pe fata!imi spune 0.15 centi si de fapt e 0.19,oricum va multumesc pentru raspuns
stimati romani,sa nu uitam ca suntem ROMANI,ne duce capul la tot felul de smecherii si daca suntem prinsitot noi stim cum sa facem sa iesim din incurcatura.ATENTIE LA ofertele firmelor de telefonie mobila IN ROAMING,am sunat la firma la care sunt abonat si am intrebat cit costa minutul in roaming,mi sa spus ca costa 0.15 centi,am zis ok,am activat serviciul si cind am venit in tara mam trezit cu o factura de mai nu am picat jos,am sunat la ei si imi spune ca diferenta vine de la calcul,adica ei calculeaza la sec.1 min =60 de sec,asa vine minutul undeva la 0.19 centi,am stat si mam gindit daca sa fac sau nu o reclamatie la OPC,dar sincer nu stiu ce sansa am,acum va intreb pe voi,E CORECT SA MI SE SPUNA UN PRET SI APOI SA IASA ALTUL?nu ar putea spune 0.19 centi si apoi pot ei calcula cum vor si sa aplice ce formula vor,dar iti spun un pret si te trezesti cu altul,ma mai si face PROST PENTRU CA NU STIU CA UN MIN ARE 60 DE SEC SI EI ASA CALCULEAZA,deci suntem ROMANI !

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...

[Nu este permisa folosirea numelor persoanelor fizice sau juridice in forum, multumesc pentru intelegere]
buna ziua,
va multumesc,deci mama mea nu are nici un venit are 58 ani,eu nu inteleg de ce primeste 6 luni pensie de urmas si apoi face un an pauza ca apoi sa faca alt dosar si sa ia 50%,ma puteti lamuri,va multumesc anticipat
buna ziua,
tatal meu a decedat in urma cu 3 saptamani,mama a fost la casa de pensii pentru pensie de urmas si i sa spus ca poate beneficia 6 luni de pensie 100% dupa care tre sa revina peste un an sa ii faca iar pensie de urmas de 50%,este adevarat?se poate asa ceva?de ce trebuie sa se duca peste un an,care este criteriul de acordare a pensiei de urmas?va rog mult sa ma ajutati,va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Recurs cu ITM-ul
ITM BIHOR,de ce?
Răspuns la discuția Recurs cu ITM-ul
Va multumesc foarte frumos,sa va dea d-zeu noroc fericire sanatate si tot ce va doriti,o zi buna, cu multe respecte traian
Răspuns la discuția Recurs cu ITM-ul
admite in parte plangerea contaventionala formulata de sc.....:Anuleaza in parte procesul verbal ........si exonereaza petenta de la plata amenzii contraventionale

buna dimineata tutuor,am o mare rugamintea de a ma indruma sau sfatui,anul trecut am avut proces cu itmul pe legea 53/2003 art 276 alin 1 lit e,bani de avocat nu am,ma ajutat bunul dumnezru si am cistigat procesul si mi-au facut recurs,intrebarea este:acum este alta lege unde amenda este mai mica si nu mai este legea 53/2003 art 276 alin 1 lit e,eu ma voi judeca cu ei pe legea care a fost sau ma avantajeaza cumva ca sa modificat legea?am cerut sa imi scimbe amenda in avertisment,in procesul verbal scrie ca :societatea a infiintat si transmis la itm...registrul general de evidenta a salariatilor in format electronic dar nu a fost actualizat,iar acum in cerere de recurs spune ca nu imi poate anula amenda in avertisment pentru ca nu am transmis in termenul legal in registru de evidenta a salariatiilor in format electronic,deci unu spune da altul spune nu,ma pot folosi si de asta?nu stiu cit am fost de explicit si den aceea cine vrea sa ma ajute sa imi dea un nr de tel sa ii explic mai bine,cu respect traian