avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1098 soluții astăzi
Forum Activitate adi76

Activitate adi76

Dca nu vrea sa fie de acord cu scoaterea clauzei de uzufruct? cf? multumesc
Intr-un final cum pot scoate clauza de uzufruct?dupa ce divorteaza ?inainte? credeti ca o sa vrea sa semneze?.multumesc
Multumesc mult, deci nu mai trebuie sa modific actul de v-c in caz ca divorteaza.Inca o intrebare daca imi permiteti,Daca se inteleg la bunurile realizate in comun o pot face la notariat?sarut mana
VA multumesc anticipat,am mama vitrega,tata sa casatorit legal. Pe apartament am act de vanzare- cumparare cu clauza uzufruct{sunt trecuti ambi parinti}.Apartamentul est dobandit de tata inaintea casatoriei,specifica aceasta si in v-c,parinti sunt la un pas de DIVORT ,intrebarile sunt: Unde ne putem adresa, notar sau avocat pentru a o scoate din clauza din contractul de v-c?Daca se inteleg la impartirea bunurilor pot merge ambi la notariat?Are dreptul la apartament?
Buna ziua,va rog sa-mi raspundeti la cateva intrebari.Pot face contract de comodat auto intre mine si cumnata mea,pana perfectam actul de vanzare -cumparare?mentionez ca nu suntem in aceeasi localitate ne despart cam 250km,trebuie sa fim ambi la notar?sau la avocat?.masina se afla la mine cu toate actele cum sa procedam?MULTUMESC.
Răspuns la discuția Demisie fortata?
Va MULTUMESC,pentru raspuns. Ar mai fi o problema daca nu demisionez de la societatea comercial la care sunt de aprox 16 ani cum pot beneficia de somaj sau salarii compensatorii atata timp cat conducerea ma ameninta cu datul afara ma poate da afara fara nimic nu am nici o abatere in acesti 16 ani.Cu ce articol trebuie sa ma dea afara ca sa beneficiez de< salarii compensatorii> daca le da sau sa pot obtine somaj.Multumesc
Angajatorul ma ameninta cu datul afara daca nu-mi semnez demisia.Angajatorul divide societatea comerciala in mai multe SRL-uri,cred ca este o disponibilizare mascata.Angajatorul ma pune sa demisionez oferindu-mi o noua angajare la un SRL.Marea majoritate a colegilor au demisionat si au semnat o noua angajare la acel srl.As vrea sa stiu daca demisionez si semnez o noua angajare mai am dreptul la somaj daca inchide SRL-ul in cateva luni?NU demisionez dar cum pot beneficia de somaj?atata timp cat ma ameninta cu datul afara ce trebuie sa fac?
Discuție CCM
Patronatul ma poate obliga sa semnez demisia de la societatea comerciala unde lucrez? Imi spune ca imi ofera alternativa la o alta firma dar de aceasta data un srl.Eu nu vreau sa semnez cu acel srl ce pot face? marea majoritate semneaza de frica pierderi locului de munca.Pot beneficia de somaj sau ma poate da afara spunindu-mi ca refuz alternativa, ce drepturi am si unde ma pot adresa/MULTUMESC