avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1425 soluții astăzi
Forum Activitate imbroserv

Activitate imbroserv

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta. Locuiesc pe un drum privat care are un nume pana la axul strazii si un alt nume pe cealalta parte a axului. Pentru a avea acces toti proprietarii s-au retras cu gardul. Vis a vis de mine s-a dezvoltat un minicartier residential care are accesul tot din drumul privat. Dezvoltatorul a construit duplexuri cu un singur loc de parcare, obligand noii proprietari printr-o declaratie sa nu parcheze parcheze pe strada interioara complexului. Noii proprietari care au mai mult de o masina au inceput sa parcheze pe drumul privat in linie cu minicartierul residential, exact pe zona retrasa de dezvoltator pentru acces.
Intrebari:
1) Au voie sa percheze autoturismele pe portiunea de drum din retragere, tinand cont de faptul ca teoretic pe acolo se face accesul ?
2) Cota parte de teren la drumul privat stiu ca este in devalmasie, eu am voie sa parchez pe partea lor fara a bloca accesul la proprietati?
3)Au voie sa parcheze in dreptul proprietatii mele si sa imi blocheze accesul in curte?
Multumesc!

Buna ziua,
Am urmatoarea problema si va rog sa ma ajutati. In zona in care locuiesc sunt 4 strazi legate intre ele sub forma unui patrat. Trei laturi din acest patrat sunt strazi publice iar o latura este drum privat (leaga doua strazi publice). La mijlocul patratului exista o a cincea strada publica care leaga si ea doua strazi publice, strada paralela cu cea privata. Pe una din strazile publice, legata de strada privata, s-a inceput construirea a 3 carteiere rezidentiale si toate autovehiculele de mare si mic tonaj ale constructorilor trec din comoditate pe drumul privat. Drumul a cedat tonelor tranzitate si s-a stricat. Am solicitat primariei, care a eliberat autorizatiile de constructie pentru cartiere, repararea drumului stricat de asa zisiii dezvoltatori. Primarul a promis ca repara, dar apoi ne-a refuzat pe motiv ca este drum privat. Problema a cazut pe umerii riveranilor drumului privat, am pus toti bani si am reparat drumul. Am pus la intrarea pe strada un semn de atentionare drum privat, dar utilajele constructorilor trec in continuare pe drumul privat (reparat de noi). Suntem fortati in situatia prezenta sa blocam legatura drumului privat cu drumul public pentru a ne proteja investitia in strada. Mentionez ca prin blocarea drumului nu restrictionam accesul catre zona in constructie, pentru ca sunt celelalte doua strazi publice care fac legatura cu zona respectiva.
Va rog, sa imi spuneti cum putem face legal blocajul drumului privat fara a avea probleme cu autoritatile?
Vrem sa donam catre primarie tramele stradale, dar daca un proprietar este de negasit sau refuza nu avem reusita in demers. In aceasta situatie conform Legii speciale nr. 255/2010 privind exproprierea pentru cauza de utilitate publica, necesara unor obiective de interes national, judetean si local publicata in Monitorul Oficial nr. 853/2010 cu modificarile si completarile ulterioare, primaria poate lua prin expropiere tramele stradale? Drumul va avea o importanta publica datorita cresterii traficului rutier.
Multumesc anticipat!
Discuție Blocaj drum
Buna ziua,
Am urmatoarea problema si va rog sa ma ajutati. In zona in care locuiesc sunt 4 strazi legate intre ele sub forma unui patrat. Trei laturi din acest patrat sunt strazi publice iar o latura este drum privat (leaga doua strazi publice). La mijlocul patratului exista o a cincea strada publica care leaga si ea doua strazi publice, strada paralela cu cea privata. Pe una din strazile publice, legata de strada privata, s-a inceput construirea a 3 carteiere rezidentiale si toate autovehiculele de mare si mic tonaj ale constructorilor trec din comoditate pe drumul privat. Drumul a cedat tonelor tranzitate si s-a stricat. Am solicitat primariei, care a eliberat autorizatiile de constructie pentru cartiere, repararea drumului stricat de asa zisiii dezvoltatori. Primarul a promis ca repara, dar apoi ne-a refuzat pe motiv ca este drum privat. Problema a cazut pe umerii riveranilor drumului privat, am pus toti bani si am reparat drumul. Am pus la intrarea pe strada un semn de atentionare drum privat, dar utilajele constructorilor trec in continuare pe drumul privat (reparat de noi). Suntem fortati in situatia prezenta sa blocam legatura drumului privat cu drumul public pentru a ne proteja investitia in strada. Mentionez ca prin blocarea drumului nu restrictionam accesul catre zona in constructie, pentru ca sunt celelalte doua strazi publice care fac legatura cu zona respectiva.
Va rog, sa imi spuneti cum putem face legal blocajul drumului privat fara a avea probleme cu autoritatile?
Vrem sa donam catre primarie tramele stradale, dar daca un proprietar este de negasit sau refuza nu avem reusita in demers. In aceasta situatie conform Legii speciale nr. 255/2010 privind exproprierea pentru cauza de utilitate publica, necesara unor obiective de interes national, judetean si local publicata in Monitorul Oficial nr. 853/2010 cu modificarile si completarile ulterioare, primaria poate lua prin expropiere tramele stradale? Drumul va avea o importanta publica datorita cresterii traficului rutier.
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Cale de atac
Tinand cont ca avocatul isi ia un onorariu de succes, procent din cuantumul daunelor, acesta va insista probabil sa mergem mai departe. Exista un risc daca se merge mai departe, se poate micsora cuantumul, se poate da o hotarare in favoarea inculpatului? Inculpatul poate ataca la randul sau hotararea data de Curtea de Apel? Daca avocatul nu ma convinge ca se poate obtine o decizie in favaoarea noastra ma pot opri aici?
Multumesc pentru raspuns!
Discuție Cale de atac
Buna dimineata,
Exista o cale de atac impotriva unei sentinte data de Curtea de Apel cu mentiunea "definitiva"?
Hotararea emisa de Curtea de Apel desfiinteaza in parte hotararea primei instante data de o judecatorie si modifica cuantumul despagubirilor aproape la jumatate din ce s-a dat initial.:
Admite apelurile declarate de PARCHETUL DE PE LÂNGĂ JUDECĂTORIA ********, inculpatul*******şi asiguratorul SC ********- prin Sucursala ******împotriva sentinţei penale nr. ***din *****.2014 pronunţată de Judecătoria *****. Desfiinţează în parte sentinţa primei instanţe pe latură civilă şi rejudecând cauza, pe fond, pronunţă o nouă hotărâre, în sensul că, reduce cuantumul daunelor morale acordate părţilor civile ******, ****** şi ******şi ******, după cum urmează: - de la 100.000 lei la 50.000 lei pentru partea civilă *****;
- de la câte 50.000 lei la câte 30.000 lei pentru fiecare dintre părţile civile *****, ***** şi *****. Modifică obligarea inculpatului alături de asiguratorul SC *****la plata daunelor materiale şi daunelor morale către părţile civile, cu dobânda legală aferentă sumelor acordate începând cu data de *****până la achitarea integrală a sumelor în sensul că se dispune obligarea acestora la plata dobânzilor legale, începând cu data rămânerii definitive a prezentei hotărâri şi până la achitarea integrală a sumelor cu titlu de daune materiale şi daune morale. Înlătură obligarea asiguratorului de răspundere civilă la plata sumei de 1.000 lei cheltuieli judiciare către stat, urmând să fie plătite numai de către inculpat. Respinge, ca nefondate, apelurile părţilor civile ****şi ****, declarate împotriva aceleiaşi sentinţe. Menţine în rest dispoziţiile sentinţei. Obligă apelanţii părţi civile la plata sumei de câte 200 lei cheltuieli judiciare către stat. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, ****.
Document: Hotarâre ****.
Multumesc!
Răspuns la discuția Lipsa succesiune
Cum poate sa inlature de la mostenire ceilalti mostenitori, atata timp cat noi, mostenitorii lui tata, avem dreptul la partea lui de mostenire?
Multumesc!
Buna ziua,
Va rog, sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei probleme. Bunicul impreuna cu bunica detin o proprietate (casa si teren). In '97, bunicul a incetat din viata, iar bunica impreuna cu cei doi copii (tata si matusa) ar fi trebuit sa faca succesiunea mostenirii. Din anumite motive bunica nu a fost de acord sa faca succesiunea. Intre timp tata a incetat din viata, iar matusa mea a inceput sa faca ce vrea cu toata mostenirea cu acordul bunicii. A daramat 3 camere de la casa si a ridicat in loc o camera. Avea drptul bunica impreuna cu matusa sa darame o parte din casa, in conditiile in care nu exista o succesiune, fara acordul scris a mostenitorilor lui tata? Ce ar trebuie sa fac in situatia in care nu avea voie sa darame?
Multumesc!
Răspuns la discuția Transfer de drepturi
Buna seara,
Puteti va rog, sa imi dati si un temei legal, pentru ca societatea furnizoare de energie electrica spune altceva.
Multumesc!
Buna ziua,
In 2012, am cumparat o casa racordata la utilitati energie electrica si gaze. Vechiul proprietar s-a racordat la curentul electric prin finantare proprie platind din buzunarul lui un traseu de racordare lung de 35 m. In 2014, un vecin s-a racordat in brasamentul meu si conform normelor in vigoare trebuie sa plateasca o compensatie baneasca. Va rog, sa imi spuneti cine are dreptul sa primeasca compensatia baneasca, noul proprietar sau vechiul proprietar? Contractual de vanzare cumparare a proprietatii, nu reprezinta defapt si un transfer de drepturi?
Multumesc!
Răspuns la discuția Strada servitute
Puteti va rog, sa imi spuneti ce implica dezmembrarea si cedarea catre primarie?