avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1993 soluții astăzi
Forum Activitate Echateryna

Activitate Echateryna

da, e in UE.
buna ziua,
Ma intereseaza care e cea mai simpla/ nonbirocratica modalitate prin care as putea lucra pe baza de proiecte cu cineva din alta tara. Lucrez ca web designer 3h/zi.
Nu am PFA.

-Trebuie sa infiintez PFA pentru a lucra legal?
-Pot sa lucrez pe baza unui cotract de confidentialitate + cedare drepturi de autor si sa declar castigul de pe urma drepturilor de autor?
- Ei propun un cotract de barter, dar din cate stiu eu e un schimb de servicii nu un schomb de un serviciu si de plata acestuia.

multumesc
buna ziua,
Ma intereseaza care e cea mai simpla/ nonbirocratica modalitate prin care as putea lucra pe baza de proiecte cu cineva din alta tara(in special din UE pentru inceput). Lucrez ca web designer.
Nu am PFA.

-Trebuie sa infiintez PFA pentru a lucra legal?
-Pot sa lucrez pe baza unui cotract de confidentialitate + cedare drepturi de autor si sa declar castigul de pe urma drepturilor de autor?
- Ei propun un contract de barter, dar din cate stiu eu e un schimb de serviciu pe serviciu, nu plata unui serviciu.
Ma intereseaza taxele ce trebuiesc platite, detalii legate de partea de cotabilitate.

multumesc
revin cu urmatoarele precizari:
Nu am nici o copie/ original al ultimului act incheiat, am numai o copie a cartii de munca. datele trecute acolo sunt:
incadrat pe durata nedeterm conf ART12(1 ) din CM 1. 10 2008 - contract de munca
modificat salariul- 1.1.2009 - contr. munca
modificat salariul si durata munci 2h/zi 1.07.2009 act aditional.
Va rog sa imi explicati daca cf datelor de mai sus ( anume termenul "ACT ADITIONAL"), sunt sau nu sub protectie sociala? Din ce inteleg eu de pe cartea de munca si cf primului raspuns dat de dl. Dan Top, nu este desfacerea/ incheierea contractului ci un act in continuarea celui deja existent cu modificare norma/salar. Este asa?
Daca da, cele 2 h pe zi sunt luate in calcul pentru cele 12 luni lucratoare necesare somajului?
Multumesc pt timp!

Si inca o intrebare: cu prezentul contract de colaborare beneficiez de asigurare de sanatate la spitalele de stat, ca persoanele care au norma intreaga?
:( pacat...mda..
Avand in vedere ceea ati zis mai sus, in cazul in care obtin un contract nou inregistrat si pe cartea de munca cu norma intreaga, cate luni trebuie sa mai fie trecute ca sa beneficiez de somaj?
Inregistrarea unui nou contract si apoi trimiterea mea in somaj obliga angajatorul la plata unor taxe/ anumite obligatii? Cat /ce anume?
Multumesc

Buna ziua
In ce conditii as putea primi somaj avand in vedere urmatoarele:
Pe cartea de munca am:
aug 2007- 17 nov 2007- salar 1200
nov 2008-ian 2009- salar 1100
ian 2009- iunie 2009 salar 1200
si din 1iul 2009-prezent= contract colaborare 2h/zi 300 lei
(din pacate din aug 2007 lucrez continuu, insa angajatorul din perioadele netrecute nu a vrut sa imi faca acte, iar din iulie anul trecut lucrez tot norma intreaga, insa din motive de criza nu am avut de ales..).
Ar trebui sa am vechime mai mare in cartea de munca? cat anume.
Pt calcularea somajului ce salar se ia in considerare?
In cazul in care eu sunt trecuta in somaj, firma angajatoare poate sa angajeze pe cineva in locul meu, pe acelasi post?

Imi cer scuze daca repet cumva alte intrebari, insa ma intereseaza un raspuns concret in cazul meu.
multumesc
numai bine