avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1058 soluții astăzi
Forum Activitate ana monica

Activitate ana monica

Răspuns la discuția fonduri europene
Va multumesc.
Răspuns la discuția fonduri europene
Buna ,
Domeniul de activitate al firmei mele este de telecomunicatii , adica mai exact am o retea de internet prin fibra optica in zonele rurale , eu as dori un fond de investitii pentru echipamente pentru a extinde aria de acoperire a societatii.Stiti cumva daca mai este vreo masura disponibila pentru domeniul meu de activitate?
Numai bine.
Buna ,
Am si eu o intrebare , cunoaste careva lista cu masurile care mai sunt acceptate anul acesta pentru finantari europene , am si eu o societate si as dori sa accesez o masura , dar nu stiu exact toate masurile care mai sunt disponibile si daca mi se potriveste vreuna activitatii firmei mele.
Va multumesc.
Răspuns la discuția impozit pe salar?
Buna ,
Tot eu va deranjez , dar din acel bonus de 276 euro se mai trage si CAS , CASS somaj si celelate deduceri sau numai impozit?
Buna Ziua ,
Am si eu o intrebare la dumneavoastra , eu sunt in concediul de crestere a copilului de 3 ani si mai am de stat 6 luni deoarece in timpul celor doi ani pentru primul copil a venit altul pe lume si mi sa prelungit concediul , in acest timp firma la care am lucrat a inchis punctul de lucru din localitatea unde locuiesc pe motive de reorganizare si am primit acasa o notificare prin care imi spune sa ma decid pana la o anumita data daca vreau sa ma mut cu serviciul la sediul firmei in alta localitate la 100 de km distanta fata de unde locuiesc , schimbandumi si postul de lucru (de la sef de tura la postul de operator simplu), iar daca nu accept mi se v-a incheia contractul individual de munca acum in luna martie in conditiile in care eu mai sunt in concediul pentru cresterea copilului pana in septembrie.Tin sa precizez ca m-am interesat si firma nu este in faliment sau insolventa.
Va multumesc.
Răspuns la discuția impozit pe salar?
Buna ,
In primul rand vreau sa va multumesc pentru acest raspuns asa de amplu si sa va mai intreb o chestie , angajatorul a spus ca in plus fata de comisionul din vanzari mi se va da aceasta luna si un bonus de 276 euro pentru depasirea normei efective de lucru , adica un fel de premiu , acei 276 euro sunt impozabili sau nu , dat fiind faptul ca bonusurile sunt trecute si in contractul individual de munca.
Răspuns la discuția societate in insolventa
Buna ,
Va multumesc mult pentru raspuns.
Numai bine.
Răspuns la discuția societate in insolventa
Buna ,
Sunt tot eu cu societatea in insolventa de mai sus.
Acum problema mea este alta si mult mai complicata.
Sa o iau putin cu inceputul , deci eu sunt administrator la o societatea cu activitatea telecomunicatii (adica am avut o retea de televiziune si internet intr-o zona rurala).
Asa , deci societatea care am avuto a intrat in insolventa din pricina unui furnizor de materiale, iar dupa acel furnizor sau mai adaugat doi cu datorii mult mai mici , dar in fine nu asta e important , important este ca nu au vrut sami aprobe planul de reorganizare , asa ca firma se duce cu pasi repezi spre faliment.
Intre timp mam gandit eu bine si am facut alta firma noua si am trecut abonatii de pe firma veche pe cea noua , iar aia a ramas inactiva , dar intre timp am auzit printre prieteni cu cunostinte mai vaste decat mine ca nu as avea voie sa fiu tot eu pe firma noua ca unic asociat si administrator activand in aceeasi zona si nici sotul meu sau alte rude apropiate ca cica as putea fi bagata la delapidare.Mentionez ca tot ce apartine de firma veche(materiale si echipamente) sunt neatinse , doar ca leam dezmembrat si leam dus intro curte la cineva de acolo ca sa nu se fure de la vechiul sediu.
Eu vreau sa va intreb daca este adevarat ce am auzit eu sau nu?
Va multumesc.
Buna ziua ,
Numele meu este Ana Monica si as vrea daca se poate sa ma ajutati intr-o problema.
Sa incep cu inceputul : Sunt angajata la o societate de nivel national ca agent de vanzari in zona Banat , am semnat contract individual de munca pentru 2 ore de lucru pe zi , salariul in mana fiind de 175 lei lunar plus 10% comision din vanzari.Problema mea este ca din momentul in care am inceput nu am luat niciodata salariul cat imi ies mie calculele dupa comisioanele din vanzari , tot timpul am primit mai putin bani decat trebuia , iar cand am contestat salariul celor superiori mie , au spus ca diferenta care iese in minus este impozitul pe salar care mi-l trage statul.
Din cate stiu eu impozitul pe salar se trage din salariul de baza , iar din comisoane se trage cei 16% (impozitul pe profit).Va rog daca gresesc sa ma corectati cu ce este corect si legal dupa legile in vigoare.
Vreau sa specific ca luna aceasta in plus fata de cei 175 de lei salriul meu trebuia sa mai iau comisoane din vanzari 2725 de lei , plus un bonus dupa cum scrie in CIM de 275 euro neimpozabil pentru depasirea numarului de vanzari intro luna , iar eu nu am luat decat 1900 lei , mi se pare o diferenta prea mare pentru a fi impozit.
Va rog sami raspundeti cat mai urgent , daca se poate pentru ca saptamana ce urmeaza vreau sa actionez societatea cu pricina in judecata , daca am dreptate macar 50 % in tot ce zic.
Va multumesc.
Răspuns la discuția file cec fara acoperire
Chiar asa de grav este emiterea de cecuri fara acoperire , chiar daca societatea respectiva sa inscris si ea la masa creditorilor pentru ai fi acoperit creditul , nu se va lua oare in considerare ca prima fila cec a fost achitata in proportie de 97%.daca ma voi duce singura fara avocat va fi rau?