avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate Doru luyzz

Activitate Doru luyzz

Discuție bonuri de masa
Buna ziua De curind patronul meu mi-a introdus valoare bonurilor de masa in plafonul salarial.adik din suma salariului pe luna in curs mi se scade valoarea bonurilor de masa .Este legal ? ,cum pot eu ca salariat sa imi apar drepturile. ??? ..cu stima .....multumesc anticipat
buna ziua . as dori sa ma ajutati intr-o problema .Parinti mei au detinut o casa ,dar acum 10 luni mama mea a murit.Tatal meu solicita ca noi cei 2 copii [care nici unul nu locuim inpreuna cu el ] sa trecem casa pe numele lui ,intentia vadita a tatalui este de a se recasatori si de a ne inlatura de la succesiune. intrebare ? cum putem stopa legal actiune tatalui nostru ,,,va multumesc anticipat
Răspuns la discuția dezbatere de mostenire
motivul acestei intrebari si implicit dezbatere de mostenire se datoreaza faptului ca exact in ziua de dinaintea inmormintari mamei mele ,tatal meu a desch. discutie referitoare la faptul ca vrea sa fie 100% proprietar pe casa. .inplicit eu si sora mea ne-am pus intrebarea . De ce asa curind cind mama noastra,sotia lui nici macar nu parasise imobilul ?[pe ultimul drum]:((.acesta e singurul motiv intemeiat de am pus intrebare pe forum .Vroiam pur si simplu sa stiu la ce ma astept legal,si vazind ca nu cedeaza si afirma cu indirjire la cerintele lui[ tocmai pt, ca nu stiu ce are in gind dupa ce noi cedamin favoarea lui.sincer eu personal vad o urma de indoiala in actiunile tatalui meu ,atungi noi eram indurerati de pierderea mamei el ne tot batea la cap cu astfel de lucruri pina la urma nefiresti,avind in vedere ca acest gen de acte se pot face in 6 luni de zile de la decesul mamei mele...corect???......... va multumesc pt, raspuns
buna ziua parinti mei au detinut in proprietate o casa. recent mama mea a murit iar tatal meu doreste sa cedam in favoarea lui. noi cei 2 "copii":D Mentionez ca nici unul dintre noui nu locuim in imobilul in discutie fiecare avem apartamente separate.. Intrebare : cum putem noi sa stopam legal actiunea lui ???
Parinti mei detin inpreuna o casa si terenul aferent. acum 5 zile mama mea a deceda iar tatal meu doreste imediat ca eu si sora mea sa cedam in favoarea lui. problema este ca noi nu stim ce intenti are dupa semnarea actelor notariale. subliniez ca nici unul din noi nu locueste la adresa mai sus mentionata. Intrebare: Cum putem noi ca dupa cedare tatal nostru nu instraineaza casa???se poate ceda cu clauza in acest fel? ..va multumesc anticipat:D