avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 166 soluții astăzi
Forum Activitate gabiistancu

Activitate gabiistancu

Am fost la notar si mi-au spus ca nu se poate face nimic atata timp cat suntem casatoriti inca, toate bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune, chiar daca cererea de divort a fost depusa. Cel mai bine este sa astept decizia de divort. Multumesc.
Presupun ca in cel mai rau caz, bun comun va fii doar suma de avans si cat am mai achitat cat timp inca am fost casatoriti, pana la pronuntarea divortului, apoi automat fiind divortati, se intelege ca doar eu voi plati acest credit.
Multumesc pentru raspunsuri, voi incerca sa inchei la notar aceasta conventie, urmand ca peste cele 30 zile sa obtin si hotararea de divort.
Buna ziua,
Tocmai am depus cu sotia actele de divort, prin acordul partilor, urmand sa revenim in 30 zile pentru decizia finala. impartirea bunurilor dobandite in timpul casatoriei s-a facut pe cale amiabila. Insa in acest timp, pana la obtinerea hotararii de divort, pentru a-mi putea cumpara o garsoniera prin programul prima casa, am nevoie de actele de divort si intrucat sunt presat de timp, ce alta cale legala exista pentru a incheia contractul de credit doar pe numele meu, fara a mai fii implicata sotia? Exista vreo conventie prin care sotia sa semneze ca nu are nici o pretentie de ordin material asupra bunurilor dobandite din acest moment?
Multumesc.
Buna ziua, in 2007 am achizitionat un autoturism prin leasing financiar. In contractul initial sunt trecute urmatoare:
Data incheiere contract 05.02.2007
Valoare de intrare (Capital): 100% = 14905 euro
Avans 30% = 4471.5 euro
Valoare reziduala 1% = 149.05 euro
Rata de leasing 1,38% = 207.01 euro
Numar rate lunare = 60
Taxa de analiza 2% = 298.10 euro
Chelt. operationale = 150 euro
----------------
Grafic plati:
Capital ramas de plata Capital platit Dobanda si comision Rata leasing
Avans. 14.905 eur 4471.50 298.1 eur 4769.60
1. 10433.50Eur 141.80 65.21 eur 207.01
2. 10291.70 142.69 64.32 207.01
3. 10149.01 143.58 63.43 207.01
etc...
Dobanda contractuala este calculata pe baza ratei anuale a dobanzii EURIBOR aferenta depozitelor la 3 luni fiind considerat ca nivel de referinta rata de dobanda comunicata de catre REUTERS pentru ultima zi a lunii anterioare celei in care are loc semnarea prezentului contract.

Cum pot calcula marja fixa, ea nefiind trecuta in contract, nestiind nici cum sa calculez dobanda anuala? In actul aditional, Dobanda contractuala variabila = dobanda euribor (3M) + marja fixa a finantatorului (6.114%). Cum s-a ajuns la acest procent? Este corect?
Dobanda anuala efectiva au calculat-o ca fiind 7.238%.
Va rog , daca puteti sa-mi explicati cum ajung la aceste procente si daca acestea sunt corecte.


Multumesc pentru raspuns, insa eu fiind Utilizatorul si nu Proprietarul, NBG Leasing in calitate de proprietar, a dat acceptul asupra introducerii fransizei, eu doar am primit actul aditional prin care a fost introdusa fransiza (semnata si stampilata de NBG Leasing).
Buna ziua, am achizitionat un autoturism in leasing in 2007. Am incheiat pe o perioada de 5 ani polita CASCO la Omniasig. Anul acesta am primit o instiintare prin care mi se introduce o fransiza de 250 euro/ eveniment, deoarece am reparat masina pe casco. Doresc sa schimb asiguratorul, insa pentru a putea face acest lucru, NBG Leasing imi impune ca RCA si CASCO sa fie incheiate la acelasi asigurator (politica firmei cica), desi in contract nu este stipulat acest lucru, ci doar ca am posibilitatea alegerii asiguratorului. Raspunsul lor: "Precizam ca polita CASCO trebuie emisa la asiguratorul la care este emisa si asigurarea RCA, pentru a extinde astfel acoperirirea CASCO in afara tarii. RCA-ul dvs este emis in prezent prin Omniasig ,si valabil pana in februarie 2011". Este legal acest lucru? De ce nu pot face extinderea CASCO doar pentru perioada cand ies din tara (daca RCA este incheiat la alt asigurator) , pentru ca pentru a putea iesi din tara este nevoie oricum de acordul NBG Leasing?
Multumesc.
Buna ziua, as dori sa va intreb daca acum, cu marirea tva-ului de la 19% la 24 %, pentru un contract de leasing auto in derulare, la facturarea lunara, mi se va aplica noua cota de tva, sau se va ramane la aceeasi suma ca pana acum, deoarece tva-ul presupun ca a fost platit catre stat de catre firma de leasing inainte de incheierea contractului?
Multumesc.
Multumesc pentru raspuns, asa voi face, voi cere o oferte de la alti asiguratori.
Buna ziua, in aceiasi situatie ma aflu si eu, insa Asiguratul fiind Societatea de Leasing de unde am cumparat autoturismul - eu fiind utilizatorul (contract pe 5 ani - fara fransiza).
Am primit de la Omniasig instiintarea prin care mi se "propunea" aplicarea unei fransize per eveniment de 250 Euro, impreuna cu acordul dat de Societatea de Leasing.
In contractul de leasing, la "Asigurarea bunului" se mentioneaza ca: "Finantatorul poate incheia orice asigurare legata de bun, in cazul in care Utilizatorul nu face la timp dovada incheierii respectivei asigurari. Polita de asigurare va fi incheiata pe numele Finantatorului, care va beneficia de toate drepturile ce decurg din aceasta".
Am trimis catre Omniasig si Societatea de Leasing dezacordul privind aplicarea fransizei, iar raspunsul Societatii de Leasing fiind: "Fransiza introdusa de Omniasig este motivul daunalitatii ridicate pe care o aveti. De asemenea Omniasig este indreptatit sa faca modificari la contractul casco fara sa ceara acordul dumneavoastra. Decizia luata de Omniasig in introducerea fransizei nu poate fi modificata sau anulata."
Ca utilizator si ca finantator al primei CASCO, nu ar fi trebuit sa fiu consultat cu privire la aceasta modificare, sau este suficient doar acordul Societatii de Leasing? Multumesc anticipat.