avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Activitate printzesa18

Activitate printzesa18

Am urmatoarea problema. Un angajat si-a depus la pensii dosarul de pensionare, dar nu a primit inca decizia. Problema e ca el nu mai vrea sa continue lucrul si a cerut incetarea contractului de munca cu acordul partilor.
1. Este ok sa-i inchei contractul cu acordul partilor?
2. El din ce moment va primi pensia de la data incetarii contractului de munca s-au de la data deciziei?
3. Nu-l va afecta intr-un fel faptul ca i se desface contractul de munca cu acordul partilor, pt ca nu pot sa i-l inchid cu pensionare deoarece nu are inca decizia?
Am o firma platitoare de TVA , am un teren pe firma cu contract de comodat si vrea sa inchiriez de pe firma loc de parcare. Intrebarea mea e daca facturez cu TVA sau fara TVA. Eu am gasit articolul din Codul fiscal, dar nu stiu daca am inteles bine.
(Precizam astfel ca potrivit art 141 alin (2) lit e din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, urmatoarele operatiuni sunt scutite de TVA:

"e) arendarea, concesionarea, inchirierea si leasingul de bunuri imobile, acordarea unor drepturi reale asupra unui bun imobil, precum dreptul de uzufruct si superficia, cu plata, pe o anumita perioada. Fac exceptie urmatoarele operatiuni:
1. operatiunile de cazare care sunt efectuate in cadrul sectorului hotelier sau al sectoarelor cu functie similara, inclusiv inchirierea terenurilor amenajate pentru camping;
2. inchirierea de spatii sau locatii pentru parcarea autovehiculelor;
3. inchirierea utilajelor si a masinilor fixate definitiv in bunuri imobile;
4. inchirierea seifurilor;)
Răspuns la discuția proces verbal cu articol gresit
neacordare de prioritate la trecerea de pietoni, iar articolul este 13512 din oug 195/2002.
Buna
Am o intrebare. Am vreo sansa sa se anuleze un proces verbal de contraventie pentru retinerea permisului daca a fost trecut gresit articolul de lege? Mentionez ca in procesul verbal a fost descrisa fapta, cu un scris greu de inteles, insa un casuta unde trebuia trecuta " fapta savarsita este prevazuta de art..." acesta este trecut gresit. Este un numar din 5 litere, am cautat prin lege nu exista un asa articol.
Intrebarea mea este daca am vreo sansa sa se anuleze procesul verbal pt aceasta eroare
O firma a intrat in faliment, iar dreptul de administrare a fost preluat de o firma de insolventa. Am de recuperat salarii de la acea firma, insa firma de insolventa nu are chef sa depuna dosarul la somaj pentru fondul de garantare. Cumpot obliga firma de insolventa sa depuna dosarul, Eu stiu ca sun obligati, dar nu au chef plus nu raspund la telefoane se fac ca ploua si asa mai departe. Cui ma pot adresa pentru a-i obliga sa faca cea ce spune legea
Răspuns la discuția sentinta de recuperare salariu
"Potrivit Alinei Toma, avocat la Ionescu Sava, creantele salariale acoperite din acest Fond sunt cele aferente unei perioade de 3 luni calendaristice anterioare lunii in care se solicita, iar suma totala a acestora nu poate depasi cuantumul a 3 salarii medii brute pe economie pentru fiecare salariat."
Am gasit articolul asta. Nu intelegeu nu am primitbanii pe martie aprilie mai si iunie, iar firma a intra in insolventa in decembrie. Conform articolului eu nu mai vad nici un ban nici de la somaj
Răspuns la discuția sentinta de recuperare salariu
Si daca firma nu va binevoi sa-mi dea banii? Ca nu exista nici o cale sa o oblig, nici macar cu sentinta
Am plecat de la o firma si nu mi-a dat salariul pe ultimele 3 luni. I-am dat in judecata si am castigat, Am primit si sentinta. Acum firma (am verificat pe noul portal) si-a inregistrat in 20 decembrie procedura de faliment. Ce se va intampla cu sentinta mea? O vor depune la dosarul de insolventa? Daca intr-un final nu vor avea de unde sa-mi dea banii o sa recuperez de la somaj contravaloarea sentintei sau cele maxim 3 salarii brute medii pe economie? Mentionez ca eu as avea mai mult de recuperat decat cele 3 salarii
Răspuns la discuția naplata salar
Deci rezulta ca oricine poate tine angajati fara sa-i plateasca si apoi sa declare insolventa ca nu are bani si sa nu pateasca absolut nimic. Nu exista parghii legale. Eu acum am platit un avocat pentru recuperarea salariilor in instanta. Vor pierde si bani dati la avocat. Ca doar patronul nu e prost, a vandut tot pe sume mici tot unei firme de al lui ( ma rog nu e pe numele lui, dar tot el e bossul) cu banii d-zeu stie ce a facut. Probabil are scuze, ca aplatit furnizorul x sau finante asa ca nu are rost sa ma apuc si de contestarea vanzarilor. Asta e Romania in care daca nu ai frica de Dumnezeu poti sa faci ce vrei fara sa patesti nimic
Răspuns la discuția naplata salar
Pot sa-i execut bunurile personale? Avocata mea a vorbit cu avocata firmei si aceasta i-a spus ca nu am decat sa cer salariile din fondul de garantare ca ei sunt in pragul insolventei si nu am ce sa execut de la ei. Eu stiu de fondul ala , dar eu pied bani pentru ca am de recuperat mai mult decat imi da fondul