avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1843 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters126583

Activitate ContSters126583

Răspuns la discuția contestatie proces verbal rutier
Mentionez ca la descrierea faptei se mentioneaza doar marca autoturismului meu, viteza, inregistrat cu mijloc tehnic omologat si verificat metrologic montat pe auto cu nr....stationat. Este insa obligat agentul sa mentioneze in procesul-verbal, la rubrica descrierii faptei, marca, tipul, seria si numarul aparatului radar folosit (cinemometrul-radar)??? obligatia este data de art. 109 din OUG nr. 195/2002 Republicata.
Am condus cu 63 km /h unde era limita de 50, in afara localitatii. Le-am cerut sa imi arate certificatul privind omologarea si verificarea metrologica a aparatului radar dar nu mi-au fost prezentate. Nu am semnat procesul verbal, iar acasa in plic mi-a venit doar procesul verbal. Pot sa invoc prezumtia de nevinovatie avand in vedere faptul ca nu mi-a fost trimisa poza sau doar in instanta, in conditiile in care politia nu prezinta actele? Eventual pe ce motive in fapt si in drept as putea contesta procesul verbal? Mentionez ca nu am mai avut *abateri* si fapta nu constituia un pericol, avand in vedere ca era situata in afara localitatii limita.
Mentionez ca la descrierea faptei se mentioneaza doar marca autoturismului meu, viteza, inregistrat cu mijloc tehnic omologat si verificat metrologic montat pe auto cu nr....stationat. Este insa obligat agentul sa mentioneze in procesul-verbal, la rubrica descrierii faptei, marca, tipul, seria si numarul aparatului radar folosit (cinemometrul-radar)??? obligatia este data de art. 109 din OUG nr. 195/2002 Republicata. Norma de Metrologie Legala NML 021-05 din 23.11.2005 (publicata in Monitorul Oficial nr. 1.102 bis din 07.12.2005), prevede la art. 4.3: „Cinemometrele vor putea fi utilizate legal numai daca au fost verificate metrologic, au fost marcate si sigilate si sunt insotite de buletinul de verificare metrologica in termen de valabilitate". Multumesc,

De la 1 iunie 2010 :
- Indemnizaţia pentru creşterea copilului va fi tăiată cu 25%.

- Trusoul pentru nou-născuţi, sprijinul financiar de 200 de euro la constituirea familiei nu vor mai fi acordate
Acum sunt in perioada de orientare profesionala si evaluez optiunile! Ma bucur ca a-ti subliniat diferenta dintre cele doua posibilitatii! Cea de-a doua varianta imi este mai la indemana, deoarece nu sunt pregatita pentru admiterea INM. O seara frumoasa!
Se considera in cazul unui avocat si cei 2 ani ca stagiar + 3 ani definitiv la cei 5 ani necesari pentru admiterea la I.N.M? Sau doar perioada dupa incheierea stagiaturii se apreciaza? Multumesc,
Se mai acorda alocaţia pentru nou-născut (230 lei) si contravaloare trusoului (150 lei) de catre stat? Precum si stimulentului lunar pentru creşterea şi îngrijirea copilului (100 lei/lună)? Acordarea alocaţiei de stat pentru copil se acorda in functie de varsta copilului (200 lei/lună -0-2 ani, 42 lei/lună- 2-18ani)? Indemnizaţiei lunara pentru creşterea copilului (85% din media veniturilor nete din ultimul an sau 600 lei/lună) aveti idee la ce valoare va scadea =D>? Multumesc,
in baza unui contract de munca incheiat intre un serviciu public si un angajat ce masuri se impun in conditiile in care:
-angajatul nu se afla la prima abatere si nu se supune indicatilor date de sef, nu se prezinta la solicitari, nu raspunde la tel.,
-actioneaza doar in limitele vointei sau intereselor sale,
-discrediteaza imaginea serviciului prin presa, public,
-instiga ceilalti colegi la conflicte sau certuri cu conducerea,
-
Răspuns la discuția AVOCAT DIN OFICIU
Intr-o o speta in materie penala am observat acum ca avocatul a primit un onorariu de 400 de lei pentru fiecare inculpat arestat.
Notarul s-a legat de obiectul contractului care e in regula, desi s-a invocat acea eroare materiala! din comoditatea, banuiesc.
intr-un contract de intretinere realizat de un notar acum 30 de ani numele intretinatorului cat si celui intretinut este trecut gresit. exista o neconcordanta intre numele trecut in buletin *petre* iar in contract *petru*. de curand intretinatorul a fost la notarul in cauza si i-a semnalat acest lucru insa acesta nu a modificat, semnat si stampilat langa. culpa cui este? cum afecteaza actul aceasta neconcordanta? prin ce modalitate se poate remedia aceasta neconcoradanta? multumesc,