avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate georgiana84

Activitate georgiana84

Buna ziua. Sunt angajat al unei societati de paza si protectie de aproape 2 ani, in functia de agent de interventie. De curand ,mie si altor 20 de persoane ne-a dat preaviz de 20 de zile.
Vroiam sa stiu ,daca am dreptul in momentul cand imi face lichidarea si la vreun salariu compensator?
Va multumesc.
Si mai vroiam sa stiu luna asta pierduta,care mi-a ramas in aer practic,deoarece nici la locul acual de munca nu am inca contract facut, e posibil sa fie obligat tot fostul angajator sa mi-o plateasca ?
Angajatorul si-a dat acordul , deoarece initial am vrut sa depun o demisie fara preaviz(fara acordul partilor),deoarece nu mi-a fost respectat contractul de munca,nefiindumi platite orele suplimentare. Angajatorul auzind acest lucru ,a zis ca este de acord sa plec fara preaviz,modificand demisia,facand-o cu acordul partilor.
Buna ziua.
Am si eu o intrebare. Pe data de 29.06.2010 mi-am depus demisia fara preaviz, la firma unde lucram cu acordul partilor, dar nici pana astazi adica 17.07.2010 nu am primit de la fostul patron dezizia de incetare a contractului si nici nu a depus-o la ITM, desi am insistat de nenumarate ori sa se grabeasca deoarece eu am inceput deja sa lucrez in alta parte.
Ce pot face in acest caz? Va multumesc.
Răspuns la discuția demisie fara preaviz
Dar daca angajatorul nu vrea sa ma lase sa plec fara preaviz? Pot invoca motivele mai sus mentionate?
Buna ziua. Lucrez in cadrul unei firme de vreo 2 ani de zile. Din cauza ca patronul se poarta foarte urat cu mine as vrea sa imi dau demisia ,dar sa nu stau in preaviz deoarece mi-am si gasit alt loc de munca. Am inteles ca daca invoc cateva nerespectari ale contractului individual de munca ,acest lucru este posibil. Deci sa va enumar neregulile- in contractul de munca programul meu de lucru este de 40 de ore pe saptamana, lucru care nu s-a respectat niciodata deoarece am lucrat si toate sambetele ,si lucrez 49 ore pe saptamana. Al doilea lucru care este in neregula- nu am primit niciodata fluturas de salariu ,plus ca de un an de zile nu am mai semnat statul de plata.
Va multumesc anticipat. Astept raspunsuri din partea dumneavoastra
Discuție concediere
Buna ziua . as Vrea sa ma ajutati si pe mine daca puteti cu czateva raspunsuri.
Sunt angajata la o firma de 2 ani si 2 luni pe post de casiera. Fata care era inainte in locul meu a fost in prenatal si acum vrea sa vina iarasi la munca, dar seful meu vrea sa ma concedieze pe mine ca sa poata veni ea. Tin sa mentionez ca este un singur post de casiera ,pe care il ocup eu. Se poate sa ma concedieze daca eu nu vreau sa plec, chiar daca eu am fost o angajata model si nu am cauzat probleme niciodata?