avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Activitate lovasz

Activitate lovasz

Am suferit un accident de auto in timpul unei delegatii. Am stat in concediu medical 6 luni si acuma urmeaza sa ma intorc la munca. Am anuntat angajatorul de aceasta intentie urmand ca acesta sa ma sune si sa ma cheme la discutie. La intalnire imi spune ca nu ma poate lua inapoi pe postul pe care am fost si ca imi ofera altceva de lucru. Motivatul invocat de angajator pentru a nu imi restitui postul de agent de vanzari este ca "in urma accidentului am suferit o zdruncinatura la cap si ca din acest motiv nu o sa pot lua decizii si nu o sa pot da solutii clientului" ca nu ma pot conduce si altele. El imi ofera un post de asistent pentru doi agenti. Asistentul are ca obligatie ca in lipsa agentului sau agentilor sa le indeplineasca toate sarcinile mai putin delegatii.
INTREBAREA MEA ESTE DACA E LEGAL CEACE FACE? SI CE POT EU FACE SA RECAPAT POSTUL.
Ma poate ajuta cineva, cam cat ma-r costa un proces, aici ma intereseaza onorariul unui avocat care sa ma reprezinte in procesul impotriva asiguratorului, precum ce cheltuieli pot aparea pe parcursul procesului. Si daca aceste cheltuieli se pot recupera prin castigarea procesului
Răspuns la discuția amenda pentru radar
va pot trimite o copie a procesului verbal si sa imi comunicati daca se poate obtine anularea acestuia sau daca acesta este considerat nul pe motiv ca.....
IN DATA DE 26 FEBRUARIE S-O TERMINA INDEMNIZATIA DE SOMAJ. PE PARCURSUL SOMAJULUI AM FOST LA FOARTE MULTE INTERVIURI DAR NIMIC. DE CE MAI POT BENEFICIIA DUPA TERMINAREA INDEMNIZATIEI DE SOMAJ DACA NU IMI GASESC DE LUCRU?
in data de 08.03.2010 ma deplasam cu autoturismul pe dn1 spre Cluj in localitatea Valcele am fost tras pe dreapta. A a venit agentul s-o prezentet mi-o adus la cunostinta ca am depasit limita de viteza legala cu 25 km/h fapt ce aduce sanctionarea cu 3 puncte si 240 lei amenda. Dupa ce se intoarce la masina unde colegul acestuia imi scrie PV am observat in oglinda retrovizoara agentul care m-o oprit pe mine sare din masina pentru a opri o alta masina dar spre surprinderea mea cand masina se apropie de agent acesta ii face semn sa isi continue drumul. fapt ce m-o inervat si am refuzat sa semnez PV. intrebarea mea este pot obtine anularea PV de constatare pe motiv ca nu a oprit toate masinile ce depaseau viteza maxima admisa?
Acum am inteles. Va multumesc pentru raspunsuri. Oricum o sa apelez la ajutorul unui avocat, sa vedem 3400 mi se pare putin, nu vreau sa ma imbogatesc dar nu vreau nici sa raman eu pe minus sunt vremuri grele si sincer nu imi lipsea acest accident dar sa vedem ce se intampla miercuri la comisie ma pensioneaza cu handicap sau imi mai prelungesc concediu. Partea nasoala ii ca nu o sa mai pot reveni la servici pe postul de director zonal deoarece nu mai sunt apt din punct de vedere medical sa ma pot deplasa in delegatii (pt incheierea de buissnesuri) si mi so propus un post mai putin compensator (de birou). In fine va multumesc inca o data pt ajutor.
Ps: ca tot romanu am si eu credite:">#-o
Am formulat gresit intrebarea este daca stie cineva vreun caz asemanator si ce sume or fost despagubite.
Stie cineva care sunt limitele de despagubiri penrtu vatamare corporala. am fost la asigurator si ei mi-o oferit 3400 euro despagubiri morale. suma care nu acopera nici macar spagile date la doctori.
Am suferit un grav accident auto din care a rezultat vatamarea corporala grava. "pacientul in varsta de 25 de ani este internat de urgenta, in stare grava cu poliotraumatism cranio-toraco-abdominal secundar unui accident rutier, se intervine chirurgical de urgenta".14.11-23.11.2009. internarea se face pe baza diagnisticelor urmatoare "Ruptura traumatica de mezinter. Ruptura traumatica de ileon. Ruptura traumatica de sigmoid. Hemoperitoneu traumatic. fractura comunitiva 1/3 medie humerus stg. cu pareza de nerv radial. AR." Zile de ingrijiri medicale 75-80. "Leziunile au pus in pericol viata victimeisalvarea acestuia datoranduse tratamentului medico-chirurgical corect aplicat in timp util."
Urmand ca peste 6 luni sa fiu din nou supus unei interventii chirurgicale pentru repunerea in tranzit a intestinului si unei interventi chirurgicale pentru refacerea nervului radial.
eu ma gandesc sa cer undeva la 50 mii euro daun de la asigurator rca. avand in vedere ca sunt deja aproape de 90 de zile de concediu risc sa imi pierd locul de munca unde eram director zonal si din cauza accidentului imi iau doar salarul fix procentul nu.