avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1552 soluții astăzi
Forum Activitate nelu_k.

Activitate nelu_k.

Dupa ca am primit hotararea de la consiliul local cu acordarea materialului lemnos a fost convocata adunarea generala pentru a prezenta situatia si a lua o hotarare . Prezenta fiind mica s-a facut reconvocare unde s-a hotarat ca din banii ce se vor obtine pe lemn sa se achite cheltuielile de refacere a acoperisului si sa se acorde despagubire pt. masina avariata (cel in cauza solicitand 2500 euro pt masina spunand ca acesta este pretul cu care a cumparat-o ). S-a hotarat la adunarea gen. reconvocata sa i se acorde suma de 11000 lei din care sa i se retina datoriile la asociatie (aprox. 3000 lei ) iar masina avariata sa fie dusa la fier vechi, dezmambrari , etc iar banii obtinuti sa intre in fondul asociatiei .Cererea de despagubire a fost adusa dupa adunarea reconvocata insotita de copii dupa actele masinii , masina fiind inmatriculata pe numele unui cetatean bulgar el avand procura de la acesta cu drepturi asupra masinii ( vazare , casare ,itp ...) Nu ne-a prezentat contractul de vanzare cumparare din care sa reiese suma pe care o cere motivand ce nu-l are , ca esta in Bulgaria ..Atata timp cat nu avem un document cu valoarea masinii (el cerand despagubire totala ), cum se poate proceda la acordarea despagubirii pentru a nu fi acuzati dupa , ca s-au facut aranjamente cu proprietarul (ne-am interesat la atelierele de dezmenbrari de unde ni s-a spus pentru anul de fabricatie al masinii pretul cerut esta cam mare ). Se poate acorda despagubirea printr-o hotarare de comitet in baza hotararii din adunarea generala .Ne gandim la variata ca la un control la asociatie sa fim interbati pe ce baza i s-a acordat aceasta suma daca nu ne-a prezentat contractul de vanzare cumparare cu valoarea de achizitionare a masinii . Va multumesc !
Buna ziua . In urma unui vant puternic ,pe la jumatatea lunii martie , a fost smuls acoperisul unui bloc . Nu au fost victime doar un autoturism avariat partial . In urma unei hotarari de consiliu (al primariei) ni s-a acordat (asociatiei) o cantitate de lemn (busteni) pentru a-l valorifica cu scopul de a acoperii cheltuielile de reparatii si de a acorda despagubirii proprietarului autovehicolului avariat . Ce acte trebuie sa ne prezinte proprietarul (cerere + acte ca este proprietarul masinii , ....? ) pentru a-i putea acorda despagubirea . Daca nu are contract de vanzare cumparare ci doar o conventie cu proprietarul (masina e inmatriculata pe Bulgaria) cum trebuie sa procedam ? . Materialul lemnos acordat de primarie este padure pe picior , urmand sa facem un cotract cu o firma locala pt. valorificare . Negocierea cu firma (firmele) trebuie facuta in cadrul adunarii generale a asociatiei sau in cadrul comitetului executiv ? . va multumesc !
Buna seara ! Avem o asociatie de proprietari mica infiintata in 2010 cand am beneficiat de programul de anvelopare termica . Actualmente nu incasam decat cheltuieli pentru asociatie ,serviciile pentru apa,canal,gunoi menajer le platesc proprietarii direct la primarie (serviciul public , ei ni le ofera ). Intrebare : se poate intrerupe activitatea fiscala a asociatiei ( sa nu mai incasam nimic , sa nu mai fie nevoie de declaratii si impozite la fisc ) fara sa desfiintam asociatia ? Daca da in ce conditii si pentru cat timp ? Ce pasi trebuie urmati ?Ce facem cu restantierii ? Trebuie recuperate sumele inainte sau se poate si dupa ?Va multumesc !
se poate plati asigurarea pt sanatate si si c.a.s ( pensie , somaj ..) de catre o pers fizica fara a avea contract de munca?
Sant presedintele unei asociatii nou infiintate in loc Neagra -Sarului jud. Suceava care cuprinde 160 apartamente .Mi-a aparut urmatoarea problema : avem apartamente nelocuite , proprietarii fiind din alte zone (Bucuresti,Cluj,Iasi ...) si mi s-a solicitat de catre respectivii proprietari sa fie scosi de la plata pe cota parte indiviza (salar administrator ...) dar in manualul asociatiei am gasit ca pot fi scoase de la plata doar cheltuielile pe persoana . Proprietarii respectivi motivind ca nu au locuit deloc in aceste apartamente si ca in momentul cumpararii nu locuia nimeni in ele ,bineinteles cumpararea s-a efectuat inaintea infintarii asociatiei .Aceiasi problema si cu cei care au in proprietate 2 , 3 sau mai multe apartamente dar locuiesc in unul singur , celelalte fiind libere neavand chiriasi ?:help: