Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... plata C A S si C A S S
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

plata C A S si C A S S

se poate plati asigurarea pt sanatate si si c.a.s ( pensie , somaj ..) de catre o pers fizica fara a avea contract de munca?
Din cate stiu eu, asa ceva este posibil -- oficiile respective va pot da detaliile technice.
Buna ziua,
depinde si de statutul d.voastra. Daca nu aveti contract de munca, poate aveti PFA . Nu a-ti mentionat acest mic detaliu:)
1. Indiferent de statutul dvs. puteti incheia contracte de asigurare sociala cu Casa de Pensii si cu Casa de Sanatate.
2. Daca aveti incheiate contracte de asigurare cu cele doua de mai sus puteti incheia un astfel de contract si cu AJOFM.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane