avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... plata C A S si C A S S
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

plata C A S si C A S S

se poate plati asigurarea pt sanatate si si c.a.s ( pensie , somaj ..) de catre o pers fizica fara a avea contract de munca?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:44, 3 Martie 2010
Din cate stiu eu, asa ceva este posibil -- oficiile respective va pot da detaliile technice.
Buna ziua,
depinde si de statutul d.voastra. Daca nu aveti contract de munca, poate aveti PFA . Nu a-ti mentionat acest mic detaliu:)
1. Indiferent de statutul dvs. puteti incheia contracte de asigurare sociala cu Casa de Pensii si cu Casa de Sanatate.
2. Daca aveti incheiate contracte de asigurare cu cele doua de mai sus puteti incheia un astfel de contract si cu AJOFM.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Martie 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alternative pt. cartea de munca kikina kikina Am fost pana de curand angajata cu carte de munca la o editura, care si-a incheiat activitatea. Colaborez, in continuare, cu alte edituri, in calitate de ... (vezi toată discuția)
Consultatie in ceea ce priveste depunerea cartii de munca catanet catanet Consultatie..! Dragii mei cei priceputi in ale legilor ,mai am o problema( nu ca pe celelalte le-am rezolvat),unde imi depun cartea de munca astfel incat sa ... (vezi toată discuția)
Intreprindere individuala - angajare dori89 dori89 As vrea sa imi deschid o II, dar am nelamuriri in legatura cu modalitatea in care as putea sa lucrez si eu la propria II. Din cate am inteles nu ma pot angaja ... (vezi toată discuția)