avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1031 soluții astăzi
Forum Activitate Juliae02

Activitate Juliae02

Imi cer scuze..nu am fost suficient de explicita. este vorba despre o intreprindere individuala. Declaratia 302 este declaratia de tva pe care o depun cei care platesc Tva-ul trimestrial( si nu lunar).
Intreprinderea individuala tina contabilitatea in partida simpla...nu avem nicio legatura cu conturile, avem doar ROJP si jurnalul de cumparari/vanzari.
Tocmai asta e..ca amintrodus odata factura in jurnalul pentru dumparari dar acum va trebui sa reduc o parte din aceea cheltuiala...partea care depaseste cel 2% din profit. Pentru suma care a depasit 2% nu avem dreptul de deducere nici a impozitului nici a tva-ului.

Multumesc inca odata
1.Am depus declaratia 302 (privind TVA) iar a doua zi am observat ca uitasem ceva..ca urmare era gresit. In acelasi timp am pus si declaratia 394..ca uramare si aceea era gresita. Ce sa fac?
2. Greseala din declaratie e a doua problema la care am nevoie de ajutor. In apr anul 2010 am avut chelt de protocol..o anumita suma...care la sfarsitul anului s-a dovedit ca a depisat cei 2% din profit acceptati. Aceasta diferenta trebuie cumva corectata la finele anului. Intrebarile mele ar fi:
- cum sa soc o parte din factura respectiva(partea care depaseste cei 2%)?
- Cum sa fac aceasta mentionare in RIJP?
- si cum s-o notez in Registru pentru cumparari?
Intreprinderea individuala are ca activitati fotografice. IN acest caz...cheltuielile cu autoturismul se pot deduce?
Buna ziua,

Vrem sa achizitionam un autoturism second hand in valoare de 4000 de ron. Se pot deduce cheltuielile cu aceasta daca optam sa o luam pe intreprinderea individuala..si cum?
Impozitul pe autoturism este mai mare daca masina este pe II? Se pot deduce cheltuielile cu impozitul si RCA-ul? Alte cheltuieli de intretinere a autovehiculului pot fi deduse la II?

Multumesc anticipat
Buna,
multumesc pentru raspuns....dar, cu scuzele de rigoare, nu am pus corect intrebarea....defapt vroiam sa stiu cum sa inregistrez aceste cheltuieli in jurnalul pentru cumparari (tinand cont ca nu am factura)?.

Multumesc anticipat
Buna ziua,
O intriprindere individuala cum poate inregistra cheltuielile cu CAS si CASS in registru pentru cumparari tinand cont ca avem doar un contract cu aceste institutii si chitante privind sumele achitate NU si facturi.
Multumesc pentru raspuns...cel mai probabil o sa optam sa faca separat contract cu CAS si o sa platim si CASS fara sa se fi angajat....oricum daca s-ar angaja...tot nu am avea mai mult de castigat...
Inca o intreabare as dori sa va adresez...(parerile fiind impartite).....cheltuielile cu CASS si CAS pot fi introdus in II ( sunt cheltuieli deductibile)?

Multumesc anticipat
Buna ziua,
as avea nevoie de o lamurire...sotul are o Intreipindere Individuala....si-n paralele pana in data de sept 2010 a fost angajat la o firma ( unde s-au platit toate contributiile la stat). Acum i s-a desfacut contractul de munca si a ramas doar cu II-ul.
As avea doua probleme.
1. Sa se angajeze la propriu II sau sa faca contract separate....? Care sunt avatajele si dezavantajele fiecaruia
2. Am citit pe mai multe forumuri cum ca, chiar daca a fost angajat cu care de munca...totusi ar fi trebuit sa plateasca inca odata CASS-ul, pentru II)

Multumesc.
Buna ziua,
As avea rugamintea sa ma lamuriti si pe mine cu privire la calculul concediului medical din perioada de somaj.
La calculularea indemnizatiei concediului medical in timpul somajului se ia in calcul si platile compensatorii?