avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate lavynutza20

Activitate lavynutza20

Răspuns la discuția Procura
Art.1541 c.civ. spune ca "mandatarul este dator ,oricand i se va cere, a da seama mandantului de lucrarile sale si de a-i remite tot aceea ce ar fi primit in puterea mandatului..." . Exista pentru asta un termen de prescriptie? sau poti cere oricand remiterea sumei de bani + dobanzi din data la care trebuia sa-mi primesc suma de bani?
Răspuns la discuția Procura
Fiind in sua, avocatul meu a deschis procesul , dand in judecata pe cel care l-a cumparat pentru anularea contractului de v-c ... iar martor fiind citat cel care a avut procura si binenteles nu s-a rezolvat nimic! eu nu am vazut nici un act din dosarul acela , neavand cunostinta de nimic... spune-ti-mi ce as putea face...mai am vreo sansa sa recuperez terenul sau contravaloarea lui de atunci,din momentul cand s-a incheiat contractul de v-c?
Răspuns la discuția Procura
nu am copie...probabil exista la consulat unde l-am facut! daca nu reusesc sa gasesc copia ce sanse am?
Răspuns la discuția Procura
Daca deschid un proces impotriva celui ce i-am dat procura ce sanse am sa castig? cum demonstrez ca nu am primit nici un ban ?
Răspuns la discuția Procura
Procura a fost facuta la consulat in sua si tin minte doar ca scria ca il mandatez sa vanda in numele meu si pentru mine...
Discuție Procura
Am dat procura cuiva in 2003 pentru a vinde un teren,iar terenul a fost vandut in 2007 iar eu nu am primit nici un ban in acea vanzare ... momentan sunt plecat din tara si am intentat atunci un proces,iar avocatul meu mi-a spus ca am pierdut procesul...cum imi pot recupera terenul sau macar banii? cat timp e valabila procura?
Buna! as vrea si eu sa stiu unde pot sa fac o reclamatie impotriva celor ce au magazinul exact sub balconul meu intr-un garaj... Toata ziua se strang o multime de copii si nu ma pot odinhi de loc...in plus de vreo 2 ori am gasit si marfa expirata in acel magazin, iar produsele nu sunt depozitate corespunzator!
In cazul in care se dovedeste ca drumul nu a fost readus la situatia initiala firma primeste amenda, nu? iar ceilalti vecini pot depune plangere pentru pagubele produse?
In primul rand trebuie sa se aiba in vedere daca imprumutul a fost luat pentru unul dintre soti sau pentru amandoi, pentru dobandirea unui bun sau pentru sporirea valorii unor bunuri comune ori pentru intretinerea comuna. In cazul in care imprumutul a fost luat doar pentru unul dintre soti , se urmaresc bunurile aceluia proprii si doar in cazul in care creditorul nu-si recupereaza suma, abia atunci se poate cere impartirea bunurilor comune la instanta... In cazul in care imprumutul a fost contractat pentru amandoi, se urmaresc bunurile comune pentru recuperarea sumei de catre creditor ! Asta este parerea mea.
As vrea sa stiu si eu cum sa procedez.... la mine pe strada s-au schimbat conductele de gaz, iar ulterior drumul nu a fost readus la situatia initiala.Este cu denivelari, 2 dintre vecini chiar si-au spart baia de ulei... unde pot depune o plangere impotriva acelei firme? sau sa strang semnaturi de la toti vecinii si sa ma duc unde? ast un rasp.multumesc!