Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura

Am dat procura cuiva in 2003 pentru a vinde un teren,iar terenul a fost vandut in 2007 iar eu nu am primit nici un ban in acea vanzare ... momentan sunt plecat din tara si am intentat atunci un proces,iar avocatul meu mi-a spus ca am pierdut procesul...cum imi pot recupera terenul sau macar banii? cat timp e valabila procura?
Depinde ce fel de procura ati dat si ce scrie in ea.
E valabila pana ce se atinge scopul pentru care a fost facuta. Deschideti proces impotriva celui pe care l-ati imputernicit.
Procura a fost facuta la consulat in sua si tin minte doar ca scria ca il mandatez sa vanda in numele meu si pentru mine...
Daca deschid un proces impotriva celui ce i-am dat procura ce sanse am sa castig? cum demonstrez ca nu am primit nici un ban ?
Dvs fiind in SUA si el in Romania, banuiesc ca se facea un transfer bancar. Ati fi redactat un proces verbal de primire a contravalorii terenului. Aveti un exemplar al procurii? Daca nu aveti ...