Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita pe imobil - bun comun al sotilor.
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita pe imobil - bun comun al sotilor.

In timpul casatoriei, unul dintre soti imprumuta o suma de bani (de la o persoana fizica).Prin hot.jud.def.si irevocabila este obligat sa restituie imprumutul. Creditorul este obligat sa ceara in instanta partajarea apartamentului comun celor doi soti, sau sa se stabileasca câtimea cotei (procentul) debitorului pentru a putea executa silit pe acesta? Nu se poate, legal, proceda direct la executarea silita a jumatate din apartament (stiindu-se ca acesta a fost dobandit in timpul casatoriei, cu contributie egala?
Contributia egala la dobandirea imobilului este doar o prezumtie legala.Doar prin partaj, in functie de contributia fiecarui sot la dobandirea imobilului se pot stabili cotele de proprietate ale fiecarui sot.
Raspunsul la intrebarea dvs., ultima, este, in concluzie, negativ.
normal e sa se faca partajul.
costurile partajului si cheltuielile de executare il privesc tot pe imprumutat
In primul rand trebuie sa se aiba in vedere daca imprumutul a fost luat pentru unul dintre soti sau pentru amandoi, pentru dobandirea unui bun sau pentru sporirea valorii unor bunuri comune ori pentru intretinerea comuna. In cazul in care imprumutul a fost luat doar pentru unul dintre soti , se urmaresc bunurile aceluia proprii si doar in cazul in care creditorul nu-si recupereaza suma, abia atunci se poate cere impartirea bunurilor comune la instanta... In cazul in care imprumutul a fost contractat pentru amandoi, se urmaresc bunurile comune pentru recuperarea sumei de catre creditor ! Asta este parerea mea.