avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Activitate buburuza

Activitate buburuza

partea comuna din ceva ce nu exista scriptic, decat faptic? va pun intrebare, ce se intampla in cazul in care as demola tavanul care oricum e din rigips, ca sadezvelesc barnele de lemn ale mansardei?? din p.d.v. tehnic mansarda e podul nu?
Multumesc
multumesc frumos pt raspuns.
cred ca nu m-ati inteles, am mentionat faptul ca nu este nicaieri inscris in CF podul, de fapt eu stau in pod conform proiectului - stau la mansarda, spatiul care este deasupra mea nu se regaseste in acte si planurile imobilului.
ce este de facut in acest caz?

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati daca am nevoie de autorizatia de constructie si acordul asociatiei de prop, avand in vedere ca locuiesc la mansarda, (asa este inscrisa in CF- apartament la mansarda) doresc sa izolez termic acoperisul asa zisul pod si sa-mi fac acces direct din apartamentul meu sa mai amenajez o camera in spatiul respecti.
Mentionez ca deasupra mea este un fel de pod (nu este inscris in CF-Podul) la care avem acces doar cei care locuim la mansarda.

Multumesc
Răspuns la discuția Fond de reabilitare
Hristos a Inviat!

... eu totusi nu sunt convinsa de faptul ca nu se poate restitui.
Mi se pare absurd, adica contribui la un fond cu destinatie speciala (reabilitare, ce nu mai are loc) nu este stabilit cuantumul acestui fond pe fiecare ap., nu se incaseaza pe cota indiviza comuna, nu participa intreaga asociatie, nu este nicio sanctiune fata de cei care nu participa la acest fond... si tot eu sa fiu pagubita adica sa nu mi se restituie pentru ca reabilitarea nu mai are loc.

Eu cred ca este decizia comitetului executiv de a-l restitui ori ba...
Am depus cerere la asociatie sa mi-l restituie, astept raspunsul, in cazul unui raspuns negativ am sa ma adresez instantei de judecata.
Asociatia nu doreste sa-mi restituie fondul de reabilitare ce l-am achitat pana acum pe motiv ca nu se restituie, dar acest fond nu este fondul de reparatii, este distinct fata de fondul de reparatii, se achita 50 lei/luna fond de reabilitare indiferent de pic/ap.

Am achitat fond de reabilitare, fond de rulment, fond de reparatii, nu se efectueza nimic in bloc doar sedinte si bani dati.
Ma gandesc sa fac cerere in instanta.
Buna ziua,

Revin, cu rugamintea catre dvs, sa ma indrumati, daca este in regulsa sa formulez o cerere catre Judecatorie, prin care sa se constate ca:
conform actelor de proprietate contractul de v-c prin care am dobandit si CF sunt proprietarul ap. care are si teren aferent ap, cota teren 77/400.
Problema este urmatoarea:
suntem 6 ap in imobil, dintre care 3 ap. cu cate 2 camere, ap care au cota de teren 77/400 si 3 ap. cu cate o camera, cota de teren 56/400.
este terenul liber, nu stiu exact cat, imobilul este construit pe cca 250 mp, restul terenului liber, si l-au atribuit cum au vrut... vecina de la parter spune ca terenul de jur imprejurul ap. este al ei... alte 2 vecine, spun ca el au parcare...

Eu una m-am saturat sa le comunic verbal ca atat timp cat nu detin un act de proprietate pe terenul respectiv, totul este la comun, si ma gandeam ca poate as putea sa fac ceva pe calea justitie sa se lamureaza o data pt totdeauna discutia ca ala este al meu si ala al meu.. sa hotarasca instanta ce si cum..
Astept opinia dvs in acest sens,

Discuție Pensie militara
Speta: Tatal meu are 58 ani, a lucrat cca 17 ani ca si cadru militar a fost trecut in rezerva, plus alti cativa ani de munca in mediu privat. In momentul de fata nu lucreaza, poate sa solicite pensie militara anticipata, unde trebuie sa se adreseze in acest sens?

Multumesc
Răspuns la discuția Lipsa presedinte asociatie
Pai ne-am gandit la asta deorece unii muncim in folosul asociatiei si unii beneficiaza de aceasta munca.. prin urmare, ne-am gandit sa specificam faptul ca toti membri activi ai asociatiei sa nu achite remuneratie si ceilalti sa achite suma modica, 5 lei pe luna...
Răspuns la discuția Lipsa presedinte asociatie
bun, s-a ales un Presedinte si-a asumat cineva aceasta titulatura... cel muntean :)
Intrebare: In cazul in care exista in imobil proprietari care nu sunt implicati in niciun fel in activitatea si administrarea asociatie si a imobilului in sensul ca nu participa la sedinte, nu sunt membrii asocitatiei, sunt doar beneficiari ai acestor activitati.. se poate oare sa le percepem doar lor o remuneratie lunara?
Răspuns la discuția Lipsa presedinte asociatie
Eu ca si ceilalti membrii, nu imi asum aceasta functie.
SI totusi, ce se intampla cu asociatia, daca niciun din proprietari, nu isi doreste acesta functie, poate functiona fara Presedinte?