avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate bv_dee

Activitate bv_dee

sunt intr/un proces civil de recuperare restante salariale..in urma definitivarii procesului mi s/a dat castig de cauza si am cerut investirea sentintei cu titlu executoriu si definitiv..si am trimis o copie spre stiinta si fostului patron cerand ca in termen de 15 zile sa imi plateasca restantele asa cum s/a hotarat in sentinta definitiva si executorie..evident nu se intimpla nka...ca sa nu ajung la executorul judecatoresc pt.ca nu am banii..v/as intreba daca exista si o alta cale ma gadesc sa apelez la politie ca organ de forta publica dar nu stiu exact care ar fi demersurile si cum ar fi legal sa procedez..va rog frumos ajutati/ma.....multumesc..
sunt nascuta in 4.08.1963.lucrez din 15.07.1981.(in perioada 15.07.1981 si 1.07.1991am lucrat in conditii de lucru grupa a 2 cu 75%).sunt persoana cu handicap prexistent calitatii de angajat (asigurat)..handicap gr 2 accentuat.
perioada in care am lucrat este 15.07.1981- 1.07.2010 iar in momentul actual sunt somera.V/as ruga sa ma laqmuriti daca am o sansa sa ma pot pensiona de limita de varsta..si cand pot face acest lucru? multumesc frumos
buna ziua va rog mult am o intrebare:
- in urma demisiei din cauza neplatii salariului am inaintat proces in instanta .(proces civil). vreau sa stiu daca am dreptul sa fiu reprezentata din oficiu de un avocat specializat in solutionarea conflictelor de munca.In caz contrar spuneti/mi cam la cat s/ar ridica onorariul unui avocat pt/a ma reprezenta in acest proces..si daca stiti pe cineva bun din brasov in acest sens..va multumesc mult..
Răspuns la discuția pensie de invaliditate
sunt incadrata in grad de handicap 2(accentuat)da cei 29 de ani sunt realizati in conditii de handicap preexistent..speram sa ma pot pensiona de limita de varsta la 50 de ani dar pare/se ca dupa "noua lege" nu se mai poate.....(.bravos natiune ...halal..popor....!!!!!!!!!!!!!! )
Buna ziua.As dori sa stiu exact daca ma pot pensiona de invaliditate.Sunt nascuta in 1963 sunt incadrata din anul 1981 in munca cu handicap preexistent calitatii de asigurat am o vechime in munca de 29 de ani si beneficiez de certificat de persoana cu handicap nerevizuibil.,primesc si indemnizatia lunara de 235 lei.daca ma pot pensiona de invaliditate ...trebuie sa renunt la indemnizatia de handicap sau nu?
MULTUMESC ANTICIPAT