avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi

Curs practic: Cum aplicăm TVA la tranzacții cu servicii și bunuri în UE/non-UE? | Lector: Delia Cataramă - Tax Partner, Viboal FindEx. Vezi agenda și participă → 

Forum Activitate Lylyca

Activitate Lylyca

Buna ziua. Sunt tutore pentru mama mea si pe motiv ca fratele meu, neavand unde sa locuiasca a revenit la caminul parintesc, ma gandesc sa ma retrag din aceasta postura la dorinta lui. Din nefericire este alcoolic si nu accepta ca are probleme de sanatate. Inainte de a cere inlocuirea mea, consider ca trebuie sa fie evaluat din punct de vedere al discernamantului. Am motive sa gandesc in acest mod pentru ca in decursul vietii lui a pierdut tot ce a primit de la parinti. El nu recunoaste ca are problemele pe care le-ar putea atenua pe cale medicala, daca ar fi cooperant. Multumesc anticipat
Va mutumesc foarte mult, Respect
Bună ziua. În 2020 a fost declarat neconstitutionl, art. 164 C.civ., in baza căruia am obținut de la insatata de judecata statutul de tutore pentru mama mea
... 86 ani cu demență mixtă. A aparut legea 164 în 2022 care schimba cerințele instsaurate de vechea lege. Fiind la sat nu am stiut de această schimbare, nimeni ( adistenta sociala locala ) nu m-a înștiințat. Aceasta lege nu are norme de aplicare? Voiam să descopăr singura ceea ce trebuie să fac, fără notar și comisionul lui. Mă puteți indruma, vă rog frumos, cum trebuie să abordez acum această situație. Mama nu poate ridica singura de pe pat.... și toate celelalte. Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
Buna ziua. Am fost desemnata prin decizie judecatoreasc, tutore pentru mama....86 ani, dementa mixta.......in mai 2019. In 2020 articolul 164 C.civ. a fost declarat neconstitutional. Cand este statutul meu si ce trbuie sa fac mai departe. Multumesc.
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Nu aveam bataie de cap daca spuneam .ca nu mi-a iesit din prima, iesirea prin poarta. De retinut.!!!
Buna ziua. Am frecat masina de parapetul metalic al drumului de contur al Lacului Bicaz, fara vreo coliziune cu alt vehicol . Eram singura pe drum Locuiesc in P!oiesti si politistul de la Daune nu imi elibereaza autorizatie de reparatie. Ce fac? Nu imi pot repara masina in Romania? Poate peste hotare? Va rog frumos ,ce pot face? Cu multumiri. Elena
Imi cer scuze pentru greseli !!!!! Pot fi interpretate ca lipsa de respect pentru dumneavoastr.a. Nu este vorba de asa ceva. Am fost si sunt inca furioasa , caci situati aceasta dureaza de ceva timp. Cand m-am stabilit aici, in prima dimineata am gasit o anvelopa taiata.
Buna ziua.Locuiesc intrun bloc fara parcare amenajata si fara contracte. Fiecare parcheaza unde gaseste loc liber, pe strada cum circulatie sau pfomit o strada informatie spatele blocului. Am o "vechime" in locuinta de cca 3 ani.Parchez unde liner. Dar sunt locators care imi ricica stergatoarele (deocamdata ), pentru ca parchez in locurile pe care locatari cu vechi state ,obisnuiesc ( !? ) sa o faca. Ei nu accepta cutuma "primul sosit,primul servit" Repet.. nu sunt contracte. pe parcari. Terenul este domeniu public. Cum pot sa ii fac sa accepte, ca au in prorietate doar apartmentele in care locuiesc..si cota parte din terenul de sub bloc ?
Multumesc anticipat.
Buna ziua. Pentru introducerea in instanta a unei contestatii referitoare la o succesiune, exista un termen care nu trebuie depasit? Ca tuture al mamei, nu am fost chemata la succesiunea in urma decesului fratelui sau. Multumesc anticipat.