avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Activitate Lylyca

Activitate Lylyca

Buna seara. Am imprumutat fiica ,in urma cu un an, cu o suma mare de bani. Nu am specificat conditiile returnarii , considerand .ca asa cum am fost prompta in acordarea lui, restituirea mi-o va face fara ca eu sa fiu obligata o... rog, rog,rog... pentru recuperarea sumei imprumutate. In ordinul de plata aferent acordarii banilor am specificat... IMPRUMUT. Sunt pensionara si am nevoie de acesti bani. Parca traiesc un cosmar.


Femeie barbat ,doar cu afinitati de camaraderie, se asociaza pentru a merge in vacanta in Grecia. La plecare nu se discuta impartirea cheltielilor, dar la sosirea la locul de cazare barbatul ii ia femeii portmoneul in care avea 650 euro si il returneza la plecare gol -golutz .Cheltuieli faucute de femeie au mai fost alimentarile cu benzina platite cu card BT, iar suma reiese din extrasul eliberat de banca pentru acea perioada 350 Euro. Deci pe femeie vacanta a costat-o 98o euro,iar pe barbat sofatul si uzura masinii. Va rog sa imi raspundeti daca o astfel de spetza ar putea avea castig de cauza in fata instantei. Cu multumiri anticipate.
Multumesc pentru raspuns. Viitorul reclamat (parat) est din orasul Hunedoara. Eu reclamanta, sunt din Ploiesti. Obiectul.va fi furt calificat.
Procesul se judeca in localitatea resedinta a recamantului?
Buna seara. Am o intrebare majora si anume :
in ce masura are relevanta pentru instanta, sau in fata notarului, plangerea unui prieten al familiei mele ( formata din mama, frate ), referioare la atitudinea mea ( pe care el o considera neadecvata ), avand in vedere faptul ca sunt tuture pentru mama mea si am angajat,o terta persoana sa o ingrijeasca ? Va rog frumos sa imi dati un raspuns, sa nu imi permiteti sa persist in gresala, daca aceasta atitudine a mea este gresita. Cu multumiri anticipate!
Va Multumesc foarte mult pentru raspuns. Respect
Buna ziua. Ce implica intabularea unei proprietati, formata cum locuinta si curte? Nu am cunostinte in legatura cu aceasta procedura si doresc sa aflu ce si cum trebuie facut. Cum multumiri
Buna ziua. Reformulez : ce inscrisuri trebuie sa detina un cuplu pentru a dovedi ca formeaza un cuplu casatorit, Multumesc
Buna ziua. Un coleg de cum 48 ani , stabilit dupa studii in SUA sustine ca e casatorit cu o femeie, Anca, care are doi baieti, 35 si 37 ani, din alta casatorie. Anca l-a insotit la intalnirele noastre., El sustine ca este casatorit, pentru ca la vizitarea in grup a unei biserici, ei au rugat preotul sa-i logodeasca., martori fiind noi, fostii colegii. Nu au fost niciodata la ofiterul starii civile si nu au inregistrata vre-o casatorie A cotizat din greu de-a lungul timpului catre Anca, iar acum doamna solicita mai mult. Anca i-a spus .ca are obligatii de intretinere a unui "nepot" desi nu este tatal tatalui copilului.
Pe be alta parte el este nemultumit ca sotia lui , Anca, nu este langa el peste ocean.
Neavand familia lui cu care sa se consulte, ar vrea sa stie ce obligatii are fata de aceasta femeie si familia ei. Cu multumiri
Mama mea nu este decedata