avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 954 soluții astăzi
Forum Activitate lalanec

Activitate lalanec

Buna ziua,
Cazul in speta: Imprumut facut la un CAR cu 3 giranti. Imposibilitate de plata pe o perioada atat a debitorului (eu) cat si a 2 dintre giranti (ramanand fara servici).
De curand, atat debitorul cat si cei doi giranti isi gasesc servici, deci au si urmeaza sa aiba venit.
CAR a apelat la executor, care desi este ruda cu personalul CAR nu conteaza.
Executorul a trecut mai intai la poprirea a 1/3 din venit la cei 2 giranti , urmand ca de luna viitoare sa puna poprire si pe 1/3 din venitul debitorului (eu), angajat de curand.
Intrebari:
1. daca deja este pusa poprire pe 1/3 venituri de la 2 giranti, el poate pune poprire si pe 1/3 din venitul debitorului (eu)??? de ce va intreb asta pt ca ma gandesc cu groaza la faptul ca, dupa ce ii va fi retinut si debitorului (eu) 1/3 din venituri, nu stiu de unde, debitorul (eu), din salariul sau de minim pe economie va putea da inapoi si banii retinuti girantilor.;
2. Daca acest debitor (eu) este la randul sau girant pentru cei 2 giranti (debitori si ei in alte contracte), si pentru ca CAR-ul sustine ca acestia nu sunt buni platnici, si ameninta ca imi va opri si mie pentru ei, pana unde se poate merge cu aceasta poprire???
Va rog sa ma lamuriti si pe mine, mentionez ca mai am si un credit ipotecar (initial executorul a facut inscriere a somatiei in cartea funciara a apartamentului, dar a avut surpriza sa vada ca acesta nu este inca poprietatea noastra de drept).
Ma intreb sincer daca imi vor opri si mie si girantilor - pentru creditul meu, apoi tot mie pentru creditul lor - unde voi ajunge?


Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca dupa noul cod de procedura civila, care ar urma sa intre in vigoare de la 1 septembrie 2012, se poate pune poprire pe salariul sotului-debitoarei, daca debitorul-sotia nu are venituri salariale?
In contractul initial facut in 2008 nu este specificat ca e cu titlu executoriu...dar acest presedinte i-a convins in urma cu ceva timp cand a vazut ca nu mai pot sa-si respecte in totalitate plata ratei lunare, sa dea o declaratie scrisa ca acesta devine cu titlu executoriu, si daca nu platesc 2 luni consecutiv vor fi executati silit. Va rog sa-mi spuneti e corect?
Partea proasta e ca ei l-au ratacit, e facut in 2008....eu i-am solicitat domnului, da doar telefonic, sa-mi trimita o copie dupa acest contract, dar nu am primit-o. In contractul initial nu este trecut ca fiind cu titlu executoriu, dar au fost nevoiti sa dea o declaratie in scris, la solicitarea acestuia, in momentul in care nu au mai putut sa-si plateasca integral rata, precum ca contractul devine titlu executoriu si daca nu platesc 2 luni consecutiv se va trece la executarea silita. Ei oricum sunt in familie la acest CAR, s-ar putea ca de drept sotia sa fie presedinte si el executor.... o sa caut sa ma inresesez desi nu prea reusesc sa obtin prea multe informatii....nu este in localitatea noastra...ca m-as duce pana la ei...si telefonic nu dau relatii.
As dori si eu un ajutor din partea oricarui dintre voi la situatia parintilor mei: au o pensie de nimic, ca marea majoritate a parintilor nostri, si cum nu era de ajuns s-au trezit ca li s-a oprit la amandoi 25% din pensie pentru un credit restant la un CAR. Ei s-au resemnat, incearca sa se descurce asa, dar problema mea e, ca nu mi se pare de loc ok cum s-a procedat de catre presedintele casei de ajutor reciproc care este si executor judecatoresc. Adica, le-a trimis cateva somatii de plata, ei au platit cat au reusit, timp de cateva luni, pentru ca au avut ceva probleme de sanatate, dupa care s-au trezit ca le vine pensia cu 25% mai putin la amandoi, fiind amandoi trecuti in contract unul imprumutat si celalalt girant. Intrebarea mea e:nu ar fi trebuit sa li se comunice hotararea judecatoreasca prin care s-a stabilit aceasta oprire???? au fost la casa de pensii sa intrebe si li s-a comunicat sec de catre o angajata ca executorii nu mai au nevoie acum de hotarare judecatoreasca. E adevarat?????? Am incercat sa iau si eu legatura cu aceasta casa, cu presedintele ei ,sa lamuresc putin problema, ca totusi ei nu au fost de rea credinta sa nu plateasca de loc, acum oprinduli-se cate 25% din pensia amandurora... e mai mult decat aveau fixata rata, si le e f greu.... dar nu mi s-a dat nici un raspuns concret, sau macar sa-mi confirme acest drept.
Va rog din tot sufletul sa ma ajutati....

Am si eu o mare rugaminte, poate ma ajutati........ Nu lucrez, nu pt ca nu as vrea, dar nu-mi gasesc nimic, cel putin deocamdata. Tot sper, pun cv-uri peste tot, caut etc.
Rate am.... bani sa le platesc nu. Inevitabil am primit o instiintare precum ca contractul a fost reziliat si s-a declansat procedura de executare silita impotriva mea si a girantilor (toti fosti colegi aflati in aceeasi situati cu mine, fara servici). Se mentioneaza ca au fost calculate si cheltuieli de executare silita. Desi i-am tot sunat si rugat sa ma mai astepte o luna doua poate imi gasesc ceva, nu au mai vrut considerind "ca-i duc cu presul".
Intrebarea mea este: la ce tre sa ma astept in continuare? C-am care sunt pasii pe care ii vor face? Cum ar trebui sa actionez oficial in scris, ca pe cale orala nu am reusit? E drept ca sunt mai bine de 6 luni de cind nu le-am mai dat nimic.
Va rog mult ajutati-ma cu citeva informatii mai detaliate cum ar trebui sa procedez. Le-am spus tot timpul ca-mi recunosc creditul, ca eu il voi plati.... da nu am momentan de unde.....
Va multumesc anticipat!
O zi buna!
Nu stiu la ce banca aveti facut imprumutul, dar eu va spun ce am facut eu.
Nu mai am venit din decembrie anul trecut.
Am mers la banca, BCR, si am solicitat pe baza adeverintei eliberate de administrattia fiscala locala-precum ca nu am venit si cartea de munca, o aminare a ratelor, . Se completeaza ceva formulare, se asteapta ceva timp si in final.......primesti raspunsul, eu am cerut din start 6 luni......
Dar am obtinut, in prima faza o aminare cu 3 luni, urmind ca in iunie, daca nu-mi gasesc de lucru sa mi se mai acorde inca 3 luni, sau sa incep plata lor, bineinteles cu ceva euroi adunati la rata.
Bine, oricum banca nu ramine pierduta, ca trebuie sa platesc totusi vreo 50 euro pe luna, pentru comision risc si comision gestionare, dar fata de 250..... e ceva.
Pt acel act aditional am platit 30 euro, banuiesc ca daca vreau prelungire voi mai plati 30.......
Actul l-am facut la inceputul lui martie cind am vazut ca nu gasesc nimic, si sa nu ma trezesc cu o vreo executare, desi era cit pe ce.
Spe ca ti-am fost de folos........ cu aceste informatii.......
Da, am scoasa de la finante o adeverinta de venit, din care reiese ca nu am nici unul........ De fapt nu cred ca mai e valabila, e de luna trecuta..... Nu-i nimic, ma duc sa-mi scot alta, si le solicit negocierea esalonarii, dar:
De ce ma tem eu e ca, bun, facem esalonarea, sa spunem incepind de luna viitoare, dar eu nu-mi gasesc servici, nu ca nu as vrea, ca nu stiu unde sa mai caut, si nu pot sa-mi tin promisiunea, ce ma fac? Odata luindu-mi un angajament, in scris, ca voi plati, si nu voi avea de unde, ce voi pati?
Multumesc pentru raspuns,
Dar as fi vrut sa-mi spuneti mai concret...
V-as ruga daca se poate sa-mi raspunda cineva, cit mai curind ca sa stiu cum sa fac, in favoarea mea, bineinteles, tinind cont de urmatoarele:
Am ramas de mai multe luni fara servici, deci nu-mi mai pot achita ratele, datoriile la timp.
Unul din imprumuturile pe care le am sunt facute la un CAR Invatamint din iunie 2008
Din eprilie 2009 nu am mai lucrat, deci nu am mai avut de unde sa-mi achit ratele. Prin august am facut totusi un efort si am platit ceva, dar doar atit, pina in prezent.
Pe data de 10.11.2009 am primit o instiintare de plata, de la respectivul CAR, prin care eram somata sa achit intreaga suma imprumutata in termen de 10 zile, daca nu: "Dupa trecerea termenului stabilit, contractul de imprumut, care este titlu executoriu, se va supune executarii silite in conditiile dispozitiilor legale."
Bineinteles ca m-am cam speriat, nu am de unde sa-mi achit ratele, nu intreaga suma.....
Dar mi-am spus asta e, voi vedea ce si cum trebuie facut, si am asteptat urmatoarea lor miscare.
A trecut timpul, am mai primit un singur telefon, la care le-am expicat ca inca nu-mi gasisem de lucru, m-au amenintat ca ma executa silit.
Astazi, m-au sunat, spunindu-mi ca ma cauta sa le dau in scris cind le voi achita.
INTREBAREA MEA ESTE: ce trebuie sa fac in continuare, avind in vedere ca totusi nu am de unde sa achit intreaga suma, sa-i las sa ma dea spre executare silita.
Ma gindesc ca poate voi cistiga eu timp, dar vor creste cheltuielile, care se vor aduna la credit, nu?
Va rog din tot sufletul sa ma ajutati cu un sfat, cum sa procedez, nu sunt de rea credinta, le-am spus, voi incerca, nu stiu de unde, sa le dau ceva, cit de cit pe luna, dar daca nu accepta?
Sal :(( am mare nevoie.... urgent!!!!!!!! de un model credibil de scrisoare de recomandare.......
Nu mi-au dat de la ultimul loc de muncă........ mi-au spus să o concep eu şi ei doar mi-o semnează şi am nevoie cît mai urgent pentru un nou dosar....
please.........