avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate mfiloteanu

Activitate mfiloteanu

Răspuns la discuția divort
Este o informatie confidentiala, declarata fara acordul meu, Mi-a adus prejudiciu de imagine tinand cont ca lucrez intr-o institutie publica. Tot legal este?
Discuție divort
Este legal ca sotul meu cu care sunt in proces de divort sa spuna in sedinta publica ca sunt bolnava de cancer? Eu lucrez inca si boala nu mi-a afectat capacitatea intelectuala.
Multumesc, asta stiam si eu ca trebuie sa merg la un notar, eu vroiam sa stiu daca poate sa-mi spuna cineva, cat se plateste la notariat " in procente" la sumele aflate in cont. Daca stie cineva........Multumesc
Poate cineva sa-mi spuna cum se face succesiunea unor certificate de depozit aflate in trezorerie, fiind doi mostenitori, care este procentul care se aplica la notariat pentru efectarea succesiunii sau daca se platesc alte taxe?
Discuție Taxe succesiune
Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza taxa de succesiune la o suma de bani aflata in trezorerie, imobil de locuit cu o suprafata de 500 m patrati. Casa este din paianta.
Tata este in varsta de 89 de ani. Din suma aflata in trezorie ce sume (aprox. in procente) se retin de stat?
Am incheiata pentru locuinta o asigurare facultativa de 55 euro care cuprinde pe langa cele 3 riscuri de la asigurarea obligatorie si alte riscuri pe care le consider riscuri majore. Valoarea la care am asigurat locuinta este de 30.000 euro. Va rog lamuriti-ma si pe mine, de ce mai trebuie sa fac si o polita obligatorie? Asigurarea esxpira in 29 dec. 2012. In caz de calamitate, locuind in zona cu risc seismic, avand doua asigurari pentru acelasi risc, sunt despagubita (daca mai traiesc) de doua ori? Nu inteleg nimic.... decat atat: suntem jupuiti de toti cei care au la indemana un mijloc de a ne stoarce de bani... De cand a aparut legea am considerat normal sa imi fac o asigurare complexa pt ca cele 3 riscuri erau prea putine si valoarea asigurata prea mica. Atunci va intreb: daca sunt cetatean corect, de ce sunt pedepsita sa platesc de doua ori?#-o
Am titlu de despagubire depus la autoritate, este la numarul 16 694. Dar nu inteleg de ce pe forum ati spus ca plata se face si functie de "caz special"?
Eu sunt persoana cu handicap, sunt bolnava de cancer mamar std IIIB. In aceasta situatie trebuia sa depun si certificat de handicap?
Sunt imputernicita de tatal meu, actele fiind depuse cu procura speciala pe numele meu si suntem 3 mostenitori?
Va rog sa-mi dati un raspuns.
Multumesc anticipat
Este legal ca de la 1 Ian. 2010 retinerea de impozit pe salariu in situatia in care sunt persoana cu handicap accentuat?