avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Activitate Gaita Emilia Elena

Activitate Gaita Emilia Elena

Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Buna ziua tuturor, pana la urma s-a lamurit cineva cand va avea loc examenul? in septembrie sau pe 10 noiembrie?Sincer, eu nu prea mai inteleg nimic, bafta la studiu
Am si eu o intrebare.Stie cineva daca OG 27/2002 privind dreptul de petitionare mai este in vigoare? multumesc
Răspuns la discuția Recurs in Contencios
Art.20, alin.1 din Legea 554/2004, stabileste pentru recurs "15 zile de la comunicare" nu de la pronuntare. Iar instanta avea obligatia sa comunice partilor Hotararea conform Art.266,alin.3 din Cod Pr.civila
Intrebare
Este vorba de un recurs in contencios.
Un debitor a facut o cerere la Banca cu care avea un contract de credit si unul de emitere card, cerand reesalonarea platilor in sa fel incat cele doua rate cumulate sa nu depaseasca 1/3 din venitul net, in situatia in care a trecut de la statutul de salariat la acela de pensionar si a cerut si un termen de gratie de 3 luni. Banca nu i-a raspuns in termenul prevazut de lege, debitorul de buna credinta, fiind convins ca i se va aproba cererea nu a mai platit. Banca a inceput sa aplice majorari si dobanzi penalizatoare, si a refuzat sa raspunda cererii. S-a ajuns la Somatie. Debitorul pentru a se apara a dat in judecata Banca in Contencios, argumentand juridic cu incalcarea dreptului de petitionare prevazut de Constitutie si sanctionat de Legea 554/2004. Instanta nu a admis cererea de judecare in Contencios admitand exceptiile ridicate de parata si a dispus transferul dosarului in Comercial. Paratului nu i s-a comunicat Hotararea conform C.pr.c si Legii Contenciosului Adm., iar dosarul desi a plecat de la Contencios nu a ajuns la Comercial.
Intrebare: cand este mai bine sa faca recursul;
1. Sa faca cerere la Contencios sa i se comunice Hotararea si sa faca recurs, sau
2. Sa astepte sa soseasca dosarul in Comercial , sa faca cerere de copiere a Hotararii si sa faca recurs.
Răspuns la discuția admitere Barou
Multumesc, oricum sunt constienta ca sansele sunt mult mai mici, dar....imi doresc mult sa intru in Barou , imi place aceasta profesie, am lucrat ca si consilier juridic dar imi mi-ar place mai mult sa lucrez ca avocatB-)
Răspuns la discuția admitere Barou
Multumesc pentru raspuns
Discuție admitere Barou
M-ar interesa sa stiu daca se poate da examenul de admitere in profesia de avocat fara sa ai o recomandare de la un cabinet de avocatura sau de la un maestru.Exista posibilitatea de a da examenul si apoi sa cauti un maestru sub indrumarea caruia sa-ti poti face stagiatura?
Am facut un precontract de vanzare- cumparare pentru un imobil (eu avand calitatea de vanzator) prin programul Prima casa. Impozitul de 2% il platesc la semnarea contractului sau in momentul in care am acces la banii virati in cont?Prin acest program am inteles ca mai dureaza cam 5 zile din momentul incheierii contractului pana cand sunt virati banii.Multumesc mult
vreau sa-mi vand apartamentul si as vrea sa stiu daca in calitate de absolvent de drept imi pot intocmi singura contractul de vanzare-cumparare la notariatB-)
Va multumesc