avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Activitate tudorm94

Activitate tudorm94

Am lucrat la un SC din 04.04.11 si pana la 16.07.11 cand mi-am depus cererea de demisie incepand din data de 17.07.11 in temeiul art.79,alin.8,legea 53/2003,la aceasta cerere mi s-a dat nr de inregistrare si mi-a fost stampilata si semnata de catre seful de magazin dar mi-a specificat ca se aproba cu 30 de zile de preaviz .Eu intre timp am facut o sesizare si la ITM alaturi de care am atasat si o copie dupa cererea de demisie de la societate si am trimis-o cu,confrimare de primire.Astazi am primit de la societate prin posta o adresa in care ma invita maine la sediul lor spre a-mi motiva absenta de la locul de munca adica preavizul in cazul neprezentarii urmand a mi se desface contractul de munca conform art.61,lit a
Cum sa procedez pentru a-mi incheia situatia si pentru a-mi lua drepturile banesti si bonurile valorice ce mi se cuvin.
Va multumesc!
lucrez la un s.c. de 10 ani timp in care nu mi s-a acordat concediul legal de odihna ,nici sporurile de toxicitate lucrand in mediu toxic fiind o firma ce are activitate dezinsecii deratizari ,tin sa mentionez ca in afara statului de plata nu am semnat nimic;pot recupera drepturile banesti aferente ? intentionez sa imi dau demisia cu preavizu l legal si al actiona in judecatape administrator!
Discuție ajutor de somaj
imi afecteaza indemnizatia de somaj daca fac un contract de colaborare cu o firma?
multumesc..
buna seara,va multumesc pentru raspuns si-mi permit sa va mai adresez o intrebare:
asa cum era de asteptat mi s-a adus la cunostinta printr-o notificare ca c.i.m mi s-a incheiat incepand cu data de 15.02.2010 in baza art.65 cu 1 datorita situatiei economico -financiara precara a societatii ,mi s-au acordat salariul .intrebarea mea este :pot face sesizare la i.t.m ca nu mi s-a acordat preaviz legal si salarii compensatori?pot avea castig de cauza daca actionez in judecata?
mentionez ca in subsolul notificarii unde am semnat a mentionat ca am primit toate drepturile salariale,fiind fortata de imprejurari si anunme prin amenintari cu retinerea salariului.mentionez ca am fost incadrata ca si administrator cu puteri limitate.va multumesc anticipat:)
buna seara,suntem doi administratori ai unui srl cu asociati
in ce conditii ne pot concedia asociatii si ce masuri de protectie sociala putem beneficia?
au dreptul asociatii sa elibereze din functie unul din administratori fara sa i se aduca la cunostinta acestuia si sa fie numit altcineva in functia acestuia si fara a-i fii modificat contractul la itm?