Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor de somaj

imi afecteaza indemnizatia de somaj daca fac un contract de colaborare cu o firma?
multumesc..
Daca sunteti in somaj nu ar trebui sa aveti aceste colaborari.Sunt considerate venituri
bluelagoon a scris:

Daca sunteti in somaj nu ar trebui sa aveti aceste colaborari.Sunt considerate venituri

adevarat.. dar daca veniturile din colaborari sunt mai mici decat ajutorul de somaj, e ok! nu va afecteaza somajul
Daca veniturile sunt mai mici decat indicatorul social de referinta in vigoare (500 lei) puteti beneficia in continuare de somaj.