avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor de somaj

imi afecteaza indemnizatia de somaj daca fac un contract de colaborare cu o firma?
multumesc..
Cel mai recent răspuns: rocriss , utilizator 09:41, 11 Martie 2010
Daca sunteti in somaj nu ar trebui sa aveti aceste colaborari.Sunt considerate venituri
bluelagoon a scris:

Daca sunteti in somaj nu ar trebui sa aveti aceste colaborari.Sunt considerate venituri

adevarat.. dar daca veniturile din colaborari sunt mai mici decat ajutorul de somaj, e ok! nu va afecteaza somajul
Daca veniturile sunt mai mici decat indicatorul social de referinta in vigoare (500 lei) puteti beneficia in continuare de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie somaj ? luciansm luciansm Sunt in somaj, si as vrea sa stiu daca pot colabora cu o firma de curierat ce se ocupa cu distribuirea pliantelor in cutiile postale pe baza de contract de ... (vezi toată discuția)
Colaborare in timpul somajului sanducu sanducu Buna ziua , Am fost in somaj pentru cateva luni ; mi-am gasit de lucru pentru perioada determinata de 3 luni ; acum expira contractul dar mi s-a propus un ... (vezi toată discuția)
Mai pot lua somaj daca am un contract de munca part-time? IPLoredana IPLoredana In momentul de fata beneficiez de o indemnizatie de somaj de 375 lei. Mi-am gasit un job part-time, unde mi se va face un contract de munca pe 656 lei brut, ... (vezi toată discuția)