Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Colaborare in timpul somajului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Colaborare in timpul somajului

Buna ziua ,
Am fost in somaj pentru cateva luni ; mi-am gasit de lucru pentru perioada determinata de 3 luni ; acum expira contractul dar mi s-a propus un contract de colaborare.
Cum afecteaza acest lucru dreptul la somaj ?
Multumesc
contractul de colaborare genereaza venituri drept pentru care nu puteti primi ajutorul de somaj.
Daca a expirat contractul pe perioada determinata puteti intra in somaj, chiar daca aveti venituri printr-un contract de colaborare. Trebuie insa ca veniturile sa fie mai mici decat indicatorul social de referinta in vigoare, adica 500 lei.