avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Activitate niki levis

Activitate niki levis

Răspuns la discuția test de paternitate?
va mulumesc frumos pentru raspuns,cum ati spus si dumneavoastra astept si alte pareri si sfaturi care sa ma ajute si sa ma indrume in ceea ce am de facut,astept cu interes si alte comentarii, de asemenea as vrea sa stiu daca au mai existat cazuri asemanatoare si cu ce urmari in desfasurarea lor.As dori sa mai intreb ceva, daca eu fac dovada ca nu pot avea copii cum se pune problema in acest sens?cum as putea fii tata?eu mi-am dat acordul la momentul acela sa fiu tata copilului ce se nascuse in imprejurarile si in contextul de atunci in care eram o familie,fosta mea sotie in cazul asta nu dovedeste clar ca asta ia fost intentia inca de la inceput ?sa se foloseasca de mine pentru a o ajuta sa-si creasca copilul ,tacind trei ani de zile si nespunand nimic tocmai fiind in cunostiinta de cauza cu prevederile art.54 din codul familiei,asta nu inseamna inselatorie?unde traim oameni buni?de ce asemenea persoane sunt lasate sa infaptuiasca asemenea fapte distrugand familiile inca de la inceputul formarii lor ticluind cu premeditare dezbinarea casniciilor in folosul bunurilor materiale si banesti si de fapt necontand cu adevarat pentru aceste persoane copilasii care cad la mijloc fara voia lor,acestia sunt supusi unor traume destul de severe care pot destermina pe mai departe formarea lor ca oameni luind ca exemplu normal ceea ce ei au vazut si vad in continuare la mama lor si considerand ca urmeaza niste exemple bune, ma abtin de a mai continua,cred ca dumneavoastra cunoasteti cred si alte cazuri mult mai grave poate decat al meu. deci astept comentariile si parerile a cat mai multor dintre dumneavoastra cu nerabdare si cu un foarte mare interes sperand sa puteti sa-mi faceti lumina in cazul meu,va multumesc anticipat la toti cei care veti citi si analiza comentariul si nu va veti sfii sa-mi dati un raspuns competent,o seara buna va doresc.
Răspuns la discuția test de paternitate?
ce sa inteleg din raspunsurile dumneavoastra?care are dreptate?si ma scuzati dar noi nu avem cunostiintele dv. in materie,habar nu aveam de art.54 din codul familiei si cu atat mai putin ce continea el,si tocmai asta este,asta vreau sa arat ca fosta mea nevasta cred ca stia foarte bine ce face pentru ca problemele in casnicia noastra au aparut cam dupa trei ani de convituire pasnica si frumoasa dupa care a inceput sa-si arate adevarata fata,cam de atunci a inceput sa-mi spuna aluziv ca sar putea sa nu fiu tatal copilului dart eu nu am luat in seama ce spunea ea,chiar daca uneori iam pus intrebari pe aceasta tema a evitat sa-mi spuna ceva clar luind totul in gluma ,deci am fost mintit cred ei cu buna stiinta,mentionez ca la data nasterii copilului eram casatoriti legal de un an si jumatate eu declarind copilul de buna voie la starea civila ca fiind al meu pentru ca la momentul acela nu aveam nici o banuiala ca nu ar fii copilul meu. deci chiar nu se poate face nimic in sensul asta?e adevarat ce am citit in raspunsurile pe care le-am primit ca pot cere returnarea pensiei alimentare platite pana la acea data daca se dovedeste ca nu sant tatal copilului?apropo deci mai precizez inca odata eu am recunoscut copilul ca fiind al meu inca de la nastere neavind la acea data motive sa cerd altceva,deci nu am devenit tatal copilului cum spuneati doar pentru ca eram insurat cu mama copilului. astept cu nerabdare si cu mult interes raspunsurile dumneavoastra,va multumesc inca odata anticipat. oricine care are un raspuns la problemele pe care le-am etalat e invitat sa-si spuna parerea,o seara buna tuturor.
Răspuns la discuția test de paternitate?
va multumesc pentru raspunsuri,totusi daca se dovedeste ca nu sint tatal biologic al
copilului asta arata ca fosta sotie ma mintit cu buna stiinta ,asta fiind si o dovada clara
ca am fost inselat,ce se intampla cu banii pe care i-am platit pana acum sub forma de pensie
alimentara sau alte cheltuieli,ce le-am avut cu copilul si chiar cu ea,le pot cere inapoi pe
langa cheltuielile de judecata?reclamand ca am fost lasat atatia ani de casnicie sa cred ca
sant tata al acestui copil, fiind mintit,pot dovedi prin asata ca de fapt ea a premeditat de
la inceputul relatiei sa obtina bunuri banesti de la mine pe viitor, si mai am o intrebare
va rog frumos daca ma puteti scoate din ceata ca nu stiu ce sa fac,lucrurile ei care lea
cerut in instanta au ramas in continuare la mine,am anuntato de nenumarate ori sa vina sa si
le ia dar nu o face ce pot sa fac eu in situatia asta?o pot obliga in vreun fel sa vina sa
si le ia?va dati seama ca ma incurca ocupand loc,sau ma gandesc ca trece timpul si incep sa
se degradeze,in situatia asta poate sa ma oblige sa ii dau contravaloarea lor? va multumesc
inca odata ca ati fost amabili raspunzandu-mi la nelamuririle pe care le am sper
din tot sufletul ca o veti face si acum
va multumesc anticipat,cu multa stima NIKI.
Răspuns la discuția test de paternitate?
ok inteleg ca daca eu sant cel care cer testul eu il platesc,dar daca dovedesc ca am fost mintit in decursul casniciei si nu sant tatal biologic pot cere plata acestui test de catre partea acuzata?pot cere sa custodia copilului la care tin foarte mult indiferent daca se dovedeste ca nu sint tatal lui biologic?
Răspuns la discuția test de paternitate?
doar atat?pana la avocat as fi vrut sa stiu ceva date din experienta altora,daca au mai fost cazuri similare si cu ce rezultat,va dati seama ca e un subiect delicat si trebuie tratat ca atare,deci pana sa intreb personal un avocat poate ma ajutati dumneavoastra in aceasta problema?va multumesc.
buna ziua,divortul s-a consumat in urma cu un an in urma introducerii actelor de divort de catre mine,copilul de 6 ani ramanand la mama cu acordul meu,la momentul acela nu aveam de gand sa cer test de paternitate dar in urma unor aluzii aruncate de fosta mea sotie ma gandesc serios sa fac acest lucru,va rog sa ma sfatuiti in aceasta privinta ce pasi trebuie sa urmez si daca se poate sa stiu cat ma costa acest test sau cine il plateste?daca se dovedeste ca am dreptate in banuielile mele ca nu as fii tatal biologic al copilului ce se intampla,pot cere copilul pana la urma in grija mea si eventuale daune morale?si ce sanse am?au mai fost cazuri asemanatoare de barbati inselati?va multumesc anticipat.
da am o hotarire in acest sens,dar in momentul cind ma duc sa-l iau si copilul incepe sa planga pot sa-l iau?nu mai spun ca intervin si alte sicane ce vin din partea mamei sau a bunicilor,ce sunt de natura sa ma faca sa renunt la al mai lua.
Fosta sotie traieste in concubinaj cu cineva,copilul lasandu-l in grija mamei ei.Este legal aces lucru? Pentru ca baiatul a fost incredintat ei nicidecum parintilor ei,mentionez ca nu se afla in aceias localitate cu copilul,normal nu ar fi sa ia copilul cu ea?doar ia fost incredintat sal creasca ea nu?pot cere eu copilul si daca da cum?
fosta mea sotie nu a muncit niciodata sau daca a facut-o a fost pe perioade de citeva saptamani cautand motive nentemeiate sa nu mai continuie,acum sta impreuna cu parintii ei pe baza pensiei pe care o platesc baietelului meu in valoare de 650 lei noi,pot cere ca fosta mea sotie sa aibe un loc de munca ?precizez ca baiatul are varsta de 6 ani.mentionez ca nici parintii ei nu au alta sursa de venit
baiatul meu nu se afla in localitatea in care domiciliez eu,ci la distanta de cati zeci de km,de aceia nu pot sa merg la el de cite ori mi-as dori de asta incerc sa vorbesc cu el la telefon de cite ori am ocazia dar nu mi se raspunde chiar mi se resping apelurile,vreau sa stiu daca pot face ceva in aceasta privinta pentru,consider ca am dreptul sa ma informez lcu privire la starea lui de sanatate mai ales ca la momentul divortului am acceptat ca baiatul sa-i fie incredintat mamei.